Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Hamile Kadınların Sağ Beyinlerindeki Değişimler

Londra Üniversitesi’nden araştırmacı uzmanların çalışmasına göre gebelikte beynin sağ lobunda aktivite artışı görülüyor.

Beynin sağ kısmı yani sağ lobu duygusal durumları yöneten kısım ve gebelik süresince kadınlar daha hassas ve duygusal oluyor. İşte bunun sebebi de tamamen gebelik hormonlarının beynin sağ lobundaki aktiviteyi artırmasından ileri geliyor. Bebeğin anne karnında gelişimi süresince anne adayları yatak istirahatinde olan biriyle aynı konumda hassas oluyor.

Bebeğin doğumundan sonraki kısa bir süreçte de annelerde geçici bie hafıza ve düşünce fonksiyonu kaybı yaşanabiliyor. Hafıza, öğrenme, düşünme gibi bilişsel aktiviteler gebelikte ve lohusalıkta geçici olarak gerileyebilir. Bu tamamen hormonal ve beynin sağ lobunun düzeni ile ilgili. Kadınların beyin hacmi hamilelik sırasında %4 oranında küçülüyor.

Doğumdan sonra da normale dönüyor. Yüzüne bile baktığınızda duygusal boşlukta olduğunu sezebilirsiniz. Gebelik duygusal ve zorlu bir süreç. Annelerde bilişsel ve duygusal boşluklar olacak bu normaldir. Doğumdan sonra da depresyon mutsuzluk ve bilişsel gerilik belirtileri gösteren annelerin başka bir sorunu olabilir. Duygusal ifadelerine dikkat edilmeli ve gereken özen gösterilmelidir.