Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Güzelliği İfade Eden Yüz Çizgileri

Kaş ile burun arasındaki orantı ve bağlantı çizgisi güzellik ve estetik açıdan önem taşıyor.

İlerleyen yaşı gösteren en önemli izler yüz bölgesinde yavaş yavaş oluşmaya başlayan çizgilerdir.

Ancak yüzde bir çizgi var ki bu gerçeİe başka bir pencere açıyor; kaş-burun çizgisi…

Bu çizgi, ilerleyen yaşı göstermenin aksine, kusursuz bir yüz güzelliğinin  işareti. Çünkü bu çizgi, yüz güzelliğini belirleyen en önemli unsur olan burunla ilgili.

 

KAŞ BURUN ÇİZGİSİ YÜZE ZARAFET Katar

 

Kulak Burun Boİaz Uzmanı Op. Dr. Süreyya Şeneldir, büyük ressamların portre çalışmalarında bu çizgiyi özellikle vurguladıklarının altını çiziyor:

 

“Büyük ressamların portre çalışmalarına bakın burun kaş çizgisini özellikle vurguladıklarını göreceksiniz. Çünkü kaş burun çizgisi yüze zarafet katar. Güzel bir yüz gördüğünüzde; mükemmel bir kaş burun hattıyla karşı karşıyasınız demektir.”

 

Op.Dr. Şeneldir, özellikle burun estetiği ameliyatlarında bu çizginin önemine dikkat çekiyor:

 

“Kaş burun çizgisi, kaştan başlayarak burun ucuna uzanan kavisli çizgidir.  Burun estetiİi yaptırmak isteyen kişilerde en çok dikkatimizi çeken nokta kaş burun çizgisindeki düzensizlik oluyor. Kaş burun çizgisindeki düzensizlikler yüzün güzelliğini ve simetrisini olumsuz etkiler. Kaş burun çizgisi yüze zarafet katar. Mükemmel burun estetiği kaş burun çizgisini doğru yapılandırmaktır.”

Op. Dr.Süreyya Şeneldir, burnun karşılıklı iki yanında birbirine çok yakınlaşan burun hattı çizgilerinin erkeklerde de estetik olmayan bir görüntüye yol açtığını ifade ediyor.