Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Güzel Bir Vücut, Daha İyi İlişkiler

Bedenlerine özen gösteren ve iyi görünen kadınlar daha mutlu bir ilişki sürebiliyor.

Araştırmalara göre mevcut ilişkilerinden memnun ve mutlu olan kadınların çoğunluğu vücutlarının görünümüne özen gösteren iyi görünen kadınlar. İlişki doyumu ile fiziksel özgüven arasında güçlü bir bağ var. Estonya Talin Üniversitesi araştırmacıları bu gerçeği vurgulamıştır. Aksine kilosundan görünümünden memnun olmayanlar ise ilişkilerinde genelde mutlu olmuyor.

Bu da tamamen özgüven eksikliği ve başkalarının onları beğenmediği düşüncesinden ileri geliyor. Duygusal bir ilişkide karşı tarafa mutluluk vermenin yolunun güzel ve bakımlı olmaktan geçtiği düşünülüyor. Vücutları hakkında bilinçlenen diyet ve spora başlayan kadınlar ideal kiloya geldiklerinde daha özgüvenli ve mutlu olmaya başlıyor.

İdeal kilonuzla mevcut ağırlığınız arasında uçurumlar bırakmayın. En fazla 5-6 kilo fazlanız veya eksiğiniz olsun. Bu sorunu en çok 25-40 yaş arasındaki kadınlar yaşıyor. Araştırmadaki kadınların %29’u evli, %71’i ise bir ilişki içerisinde. İlişki doyumu, cinsel yakınlık, beden imajı ve benlik saygısı hakkında sorular sorulmuş ve bu sonuçlara varılmıştır.