Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Güzel Bir Kalçaya Kavuşmak İçin

Kalça şekli glutes olarak bilinen bir yapıdır. Bu kaslar üzerinde yapılanmıştır. Gluteus, maksimus, medius, minimus kas ve yağ grupları üzerinde yer alır.

 

Yürüme, koşu ve diğer eylemler ile glutes tırmanışa geçer. Vücut geliştirme bu kasları hedefler. Rutin birkaç hareketle bu eklemler aktif olur ve kalçalarımız harika görünür.

İlk hareket squat yani çömelme hareketi. Sandalyeye oturur gibi çömelirken kalçanızı iyice sıkın ve tekrar kalkın. Bu hareketi sırt ile duvar arasına top koyarak da yapabilirsiniz.

Öne doğru adım atma hareketini de biliyoruz. Ayaktayken bir adım ileri atıp dizimizi kırdık arka bacak da gergince kalıyor yine kalça sıkı.

Aynı hareketin yanlara açılmış halini de tekrar ediyoruz. Büyük bir topa yüzüstü uzanıp bacakları yukarı gergince kaldırıp indirmek de kalçaları hedef alır.

Aynı anda iki bacağı da dizden 90 derece büküp kaldırıp indirmek kalçaları yorar ve kalori harcar.

Yan yatıp gergince popoyu sıkarak bacakları kaldırmak da iyi sonuç verir. Popoyu sıkacak tüm hareketleri sırayla tekrar edin.

Şınav pozisyonundayken popoyu sıkarak bacakları yanlara çapraza doğru açıp kapatın. Bunun dışında yokuş yukarı çıkmak harika bir egzersizdir.

Kardiyo, pilates ve dans popo kalça basen için idealdir. Korse giyebilir ve düzenli diyet yaparsak da popo şeklimiz mükemmel olacaktır. Siz de hayalinizdeki dar kesim kotları ve mini etekleri giyin…