Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gut Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Gut eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesine neden artrit türüdür.

Ürik asit yediğimiz birçok gıdada pürin madde olarak vücudumuza girer. Eklemlerde bu bileşikler kristalleşir ve anormalliklere böbrek yetmezliği, ağrılı artrit, böbrek taşı ve ürik asitle böbrek tıkanması ataklarına neden olur. Tarih boyunca en sık görülen hastalıklardan biri ve ölüm sebeplerinden de biridir.

Akut gut atakları sıcaklık, şişlik, kırmızı renk değişikliği ve belirgin hassasiyeti takip eden etkilenen eklemde görülen ağrı ile karakterizedir. Ayak baş parmağında diğer eklemler ayak bileği, diz, bilek, parmak ve dirsekte şişlik gözlenir. Akut ağrı acı atakları ilaçla geçmeyebilir.

Nadir de olsa ağrısı haftalarca sürebilir. Gut artriti tekrarlayan nöbetler yaşanır. Yeterli sıvı almak şarttır. Gut atakları ve böbrek taşı oluşumu riski sıvı alımıyla önlenir. Alkolden uzak durulmalıdır. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Pürin açısından zengin gıdalardan kaçınmak gerekir. Yani kabuklu deniz ürünleri, beyin, ciğer, böbrek etlerinden kaçının. Süt ürünleri, et ve deniz ürünleri azaltılarak etkileri önlenebilir. Kilo vermek de iyileşmede yararlıdır.