Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Güneşin Cilt Kanseri Üzerindeki Etkisi

Dermatologlar güneşin cilt kanseri üzerinde etkili olduğunu ama tüm suçun güneşte olmadığını belirtiyorlar.

En büyük risk faktörü fazla süre güneşe maruz kalmaktır. Cildiniz adeta bir kronometre gibi çalışıyor ve 5 dakika bile güneşe çıksanız bunu kaydediyor. Yaz aylarında bilinçli ve dikkatli olmak şart. ABD’de her yıl, melanom dışı kanser olarak bilinen 3,5 milyondan fazla bazal ve skuamöz hücreli deri kanserlerine rastlanır. Cilt kanseri melanom kadar ölümcül değildir. Bazı kimyasallar ve bazı hastalıklar da cilt kanseri sebepleridir. Solaryumdan özellikle kaçınılması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

 

Bronzlaşma kabinleri ve ürünleri güneşten çok daha tehlikelidir. Bu nedenle melanomların görülme yaş ortalaması da düşmüştür. 22 yaşın altındaki kişilerde melanom ve cilt kanseri rastlanabilmektedir. Ultraviyole ışıklar yapay güneş ışınlarına denk ve daha risklidir. Basit bir manikür cihazında bile UV ışınına maruz kalırız. Tırnak arıtma ünitelerinde bu risk bulunur ama azdır. Işıklı ve jelli parlatma ve sertleştirme güzellik bakım merkezleri cihazları cilt için sağlıksızdır.

 

Manikürlü ve benzeri işlemli cildinize güneş koruyucu krem sürünüz. Dövme ve organ nakli hatta otoimmün bir hastalık da risklidir. Bağışıklık sistemini parçalayan dış etkenler, organ nakli, hastalıklar ve ilaçlar, kanser hücrelerinin büyümesini kolaylaştırır. Dövmeden de mümkünse uzak durun. Kompakt floresan lambalar ve çevre dostu ışıklı cihazları kullanın. Derideki bir çatlaktan girebilen sağlıksız ışınlar kansere yol açacaktır. Diğer cilt kanseri risk faktörleri şunlardır. Önceden alınan radyasyon, Parkinson hastalığı, sigara, kimyasallara maruz kalma ve sürücülük.