Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Güneşin Cilde Verdiği Zararlar Ve Sonuçları

Güneşe uzun süre maruz kalan cildimize neler olur? En kızgın ve tepede olduğu zamanlarda mümkünse dışarıda olmayalım veya yüzümüzü şapka ve gözlükle gizleyelim.

Melanom gibi ciddi kanser türleri, kötü veya iyi huylu tümör büyümelerine sebep olabilir. Hücresel hasarlar, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, aktinik keratoz ve deri kanseri riski var.

Bronzlaşmak. Güzel, altın tonlarında bronz yanık bir tene kavuşmayı hayal ederiz. Cildin üst tabakası epidermiste bronzlanşma sonucu yanıklar meydana gelir. Uv ışınları yaşlanma etkilerini hızlandırır, cilt kanseri riskini artırır. Güneş koruyu kremini mutlaka kullanın.

1. Derecede güneş yanığı. UV ışınları deriye hasar verir. Kızarıklık, dokunmatik hassasiyet, ısı değişimi ve ağrı meydana gelir. Cldin en dış katmanı etkilenir. 1 saatte oluşur birkaç günde geçer. Aspirin veya ibuprofen, soğuk kompres, aloe veya nemlendirici kremler, ağrı kesiciler ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Dereceden güneş yanığı. Derinin alt katmanlarına zarar verir. Sinir uçları etkilenir daha çok acı verir. Uzun sürer, şişme, kabarma, kızarma ve kabarcık görülür. Nem kaybolur, enfeksiyona neden olur. Kırışmalar görülebilir.

Kırışıklıklar. Yetişkinlerde %80 oranında güneş etkisi kırışmaya neden olur. Deri lifleri etkilenir. Ciltte bozulma, sarkma, gerilme gözlenir.

Düzensiz Cilt Tonu. Pigmentasyon denilen cilt rengi değişir. Parlak mat olabilir. Bazı bölgeler koyu görünebilir. Kan damarlarında kalıcı değişimler olabilir, kırmızı lekeler çıkabilir.

Çiller. Güneşe maruz kalan yerlerde görülen lekelerdir. Açık tenli ve kızıl saçlılarda sıkça görülür. Yaz aylarında öne çıkar. Sağlık sorununa neden olmaz. Boyut, şekil ve renk ile kanser riski belirlenebilir.

Melazma. Yanak, burun, alın, çene üzerinde kahverengi lekelerdir. Herkeste görülebilir.

Yaş Lekeleri. Kahve ve gri lekeler yaşlılıkta ortaya çıkar. El, yüz, göğüste güneş nedeniyle oluşur. Beyazlatma kremleri, asit peeling ve ışık tabanlı tedaviler mevcuttur.

Aktinik Keratoz. Baş, boyun ve ellerde kırmızımsı lekelerdir.

Skuamöz Hücre Karsinomu. Kabuklu kanayan kırmızı lekeler deri kanseri habercisidir.

Bowen Hastalığı. Bu cilt yüzeyinde yer alan, deri kanseri türüdür.

Bazal Hücre Karsinomu. Kolay tedavi edilen bir türdür.