Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gün Boyu Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Vücudumuzun kalori yakması için yani kilo vermemiz için metabolizmamızı canlı ve hızlı tutmalıyız.

Bunun için gün boyu yapacağımız bazı aktiviteler buna yardımcı olacaktır. Yataktan kalktığınız yani uyandıktan sonraki ilk dakikalarınızda elinizi yüzünüzü yıkayıp doğru kahvaltı masasına oturun ve güzel bir kahvaltı edin. Lif ve protein yönünden zengin yiyecekler yiyin. Tam tahıllı meyvel sütlü gevrek buna örnektir.

Şehir hayatından daha fazla hareket etmeye çalışın. Ofisinize yaklaşırken birkaç durak önce inip yürüyün. Kısa mesafeyse işe yürüyerek gidin. Kafein uyanık ve dinç tuttuğu gibi metabolizmayı da hızlandırır. Krema, fındık, çikolata, vanilya, şeker eklemeden sade kahve tüketin. Doğru gıdalarla beslenmek metabolizmayı canlı tutar.

Tam tahıllı kepek bisküvi, galeta, ekmek ve gevrek tüketilir. Sebze meyve ve beyaz et ile güzel bir menü oluşturulabilir. Soğuk su içmeye çalışın. Suyun yararlarını zaten biliyoruz, bir de soğuk su içersek metabolizmamız tavan yapar.

Egzersiz olarak yağ yakıcı kardiyo sporuna yönelelim. Kısa süreli ve yoğunluklu bu egzersizler bedenimizi kilo vermeye hazırlayacak. Yemeklerde baharat kullanalım yağ miktarını azaltalım. Rahatlamak ve daha az yemek için meditasyon ve yoga yapılabilir. İyi bir gece uykusu da yine buna yardımcı olacaktır.