Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gripten Korunmak İçin Neler Yemeliyiz?

Şuan tamda içerisinde bulunduğumuz mevsimsel geçişlerde en çok dikkat etmemiz gereken noktadır, gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara maruz kalmamak için beslenme şeklimiz. Gribin hasta edici ve yatağa düşürücü etkisinden korunmak için beslenme şeklimize dikkat etmemiz oldukça faydalı ve koruyucu bir kalkan görevi olabilecektir.

Peki, Gripten Korunmak için Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?
Gelen soğuklardan korunmak ve vücudumuzu kalkana dönüştürmek adına en çok tüketilmesi gereken besinlerin başınca, C vitamini bakımından zengin olan besinler gelmelidir. Özellikle yeşilbiber, portakal, mandalina ve kuşburnu gibi besinleri bol bol tüketmeliyiz.
A vitamini güçlü bir antioksidan olduğu için özellikle; havuç, ıspanak, yumurta ve süt içeren besinlere dayalı bir beslenme şekline yönelerek, hastalıkların bizi etkileyememesini sağlamalıyız.
E vitamini ve O Mega içeriğine sahip türden balık ve kırmızı ete dayalı bir beslenme şekli sayesinde; bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Kuruyemişler, kuru baklagiller, zeytinyağlı yemekler ile sağlıklı ve soğuklardan etkilenmeyen bir vücuda kolayca kavuşabiliriz.
Soğuk havalarda enerji ve ısı ihtiyacımızı karşılamak için Bal vazgeçilmez besinimiz olmalıdır. Doğal bir ilaç olarak bilinen bal hastalık bizi bulmadan önce tüketilerek enfeksiyonların bize yaklaşması engellenmelidir.

Soğuk havaların en doğal antibiyotiğidir Sarımsak. İçerisinde bulunan; karbonhidrat, protein, lif, amino asit, saponin, , potasyum, kükürt, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko, demir, ve manganez gibi bir çok faydalı madde sayesinde başlı başına doğal bir antibiyotik özelliği taşır. Bol bol tüketerek hastalıklara karşı önlem alınmalıdır.