Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gribi Önlemede Kullanılan Ağrı Kesicilerin Yan Etkileri

Grip ve soğuk algınlığı sizi de vurduysa doktora gitmeden doktor önerisi olmadan kafanıza göre ilaç almayın.

Çünkü ağrı kesicilerin birçok gereksiz yan etkisi olabiliyor. Ağrı ve ateş giderici ilaçlar büyük olasılıkla evinizde vardır ve hemen bunlara başvurursunuz. Bu ilaç gruplarından ibuprofen , asetaminofen ve aspirin grubu ilaçlar tehlikeli olabilir. Beklenmedik sonuçlar ile karşılaşmamak adına doktora gitmek ve önerdiğinden başka ilaç kullanmamak gerek.

Hele ki bu hassas döneminizde yan etkileri daha ağır gelecektir. Patojen aktarım hızımız artabilir ve ilacın yararları ters tepip yan etkiye dönüşebilirç örneğin ağrılarımız ve ateşimiz artabilir. Hatta yanlış ilaç kullanımından ötürü istenmeyen ciddi hastalıklar ve ölüm tehlikesi bile görülebiliyor.

Grip olduğumuzda paniğe kapılıp ilk elimize gelen ağrı kesiciyi almayalım. Bol sıvı tüketip vitamin ve sıvı ağırlıklı beslenelim. Sıcak çorba, karışık sıkma meyve suları iyi gelir. Dinlenmek ve önce de doktora gitmek gerekir. İlaçlar bazen sadece geçici olarak iyi hissetmemizi sağlar. Virüsleri temizlemez. Grip olacağımızı hissedebilirsek önceden tedbir almış oluruz. Virüs riski olan yerlerde durmamalı ve gelişigüzel ilaç kullanmamalıyız.