Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gözlerde Sık Görülen Katarakt Hastalığı Nedir?

Günümüzde çok sık duyduğumuz Katarakt bir göz hastalığıdır. Gözün yapısında bulunan lensin kesifleşmesi sonucu görmede azalma ve ya hiç görememe şeklinde bir soruna neden olmaktadır.

Katarakt, cerrahi müdahale sonucu tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır.
Gözde Katarakt oluşmasına neden olan faktörler; yılların vermiş olduğu yaşlılık, kortizonlu ilaçların etkisi, fazla kilo, tuz kullanımı, alkol, sigara, düşük, östrojen azalması, kalıtım ve gözü yoran el işleri katarakt oluşumunda başı çeken etkenlerdir.
Katarakt 3 farklı tipte görülmektedir.
• Yaşa Bağlı Katarakt: en yoğun görülen katarakt tipidir. Yaşın getirmiş olduğu sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Gözde, opaklaşma dediğimiz durumun oluşması sonucu yaşa bağlı katarakt meydana gelmektedir.
• Doğumsal Katarakt: adından da anlaşılacağı gibi yeni doğan bebeklerde görülen bir katarakt tipidir. Bebek, 2 yaşına gelmeden göz tembellik tedavisine başlanır ve 5 ila 7 yaşlarına gelindiğinde ise gözün içerisine suni lens konulur.
• İkincil kataraktlar: gözde hiçbir sorun yok iken sadece kortizon içerikli ilaçların uzun süre kullanılması sonucunda ortaya çıkabilen katarakt türüdür. Özellikle; diyabet ve matabolik hastalıklarda kullanılan ilaçlar kortizon yönünden zengindir.
Kataraktın belirtileri olarak; görme kaybı, sık sık değişen göz numarası, gece iyi görememe, göz kamaşması, renkleri soluk görme ve çift görme gibi durumları sayabiliriz.