Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler-Gözenekleri Açıcı Bitkisel Çözümler

Yüzdeki gözenekler gün içinde makuaj kalıntıları, cilt yağı, kurumuş cilt hücreleri ve havadaki toz nedeni ile tıkanır. Tedavi edilmez ise tıkalı gözenekler siyah nokta ve sivilce, akne gibi cilt sorunlarına neden olabilir, bu nedenle sık sık yüzü derinlemesine temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak, açmak önemlidir. Gözeneklerdeki tıkanıklıkları açmak için etkili dört gözenek temizleme tekniği vardır. Bunlar teknikler buhar peelingi ile gözenekleri açmak, yüz maskesi, kuru fırçalama tekniği ve siyah nokta bandı kullanımıdır.

  1. Yöntem: Buhar Peelingi İle Yüz Gözeneklerini Açın 
gözenek sıkılaştırmak yüzdeki gözenekler nasıl açılır

gözenek sıkılaştırmak yüzdeki gözenekler nasıl açılır

Yüzünüzü derinlemesine temizleyecek şekilde yıkayarak peeling işlemine başlamalısınız. Bunu yaparken cildinizi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz çünkü aksi takdirde gözenekler daha büyük görünerek kötü bir görüntü oluşacaktır. Yüzünüzü yıkamadan önce yumuşak darbelerle makyajını silip makyaj temizleyici solüsyon ya da makyaj temizleme süngeri kullanmaktan kaçınmalısınız. Göz makyajı, kapatıcı ve kullandığınız tüm makyaj ürünlerinin kalıntılarını tamamıyla temizlediğinden emin olmalısınız. Ağır bir makyaj yaptıysanız makyaj temizleyici solisyon kullanabilirsiniz ama kullandığınız solusyonun kimyasal içermeyen, alkolsüz ve aşındırıcı özellikleri olmayan bir temizleme ürünü olması gerekiyor. Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmamalısınız. Bu yüzünüzün alevlenmesine ve kurumasına neden olur. Yüzünüzü soğuk ya da ılık su ile derinlemesine yıkamalısınız. Ardından yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz. Kurulama sırasında yüzünüze sert bir şekilde ovalamadan nazik hareketler ile yüzünüzdeki nemi almalısınız. Yüz derisinin hassas ve çabuk tahriş olan bir yapısı olduğunu unutmayın.

Buhar peelingi için öncelikle bir tencereye su koyun ve kaynatın. Tencereyi bir masanın üzerine yerleştirin. Masaya oturduğunuzda tencerede kaynayan suyun buharı yüzünüze gelecek şekilde pozisyon alın. İsterseniz suyun içerisine yeşil çay, nane çayı, papatya çayı ya da kokusunu sevdiğiniz bir bitki ekleyebilirsiniz. Bitki ile kaynayan suyun çıkardığı buhar yüzünüzün beslenmesine yardımcı olacaktır. Akne tedavisine yardımcı olmak için suyun içine özellikle çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Masada buharın yüzünüze nüfuz etmesi için uygun pozisyonu aldıktan sonra başınızın üzerine bir havlu koyun ve bu şekilde on dakika yüzünüze vuran buhar ile gözeneklerin açılmasını bekleyin. Ardından soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Uygulamadan sonra yüzünüzün kurumasını engellemek için nemlendirici uygulayın .

  1. Yöntem: Kuru Fırçalama Tekniğini Uygulayın 

Son yıllarda sık kullanılan yöntemlerden biri olan kuru fırçalama tekniği aslında eski bir tekniktir ve özünde ölü derileri fırçalama ile pul pul dökme vardır. Kuru fırçalama tekniği için tek ihtiyacınız olan ise doğal liflerden yapılmış yumuşak fırça kıllarına sahip bir yüz fırçasıdır. Vücut fırçaları çok sert olduğundan, hassas bir cilt yapısına sahip olan yüzde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu nedenle fırçanızın özellikle yüz bölgesi fırçası olduğundan emin olmalısınız. Bu tekniği uygulamadan önce yüzünüz temiz olmalıdır. Öncelikle bir yıkama jeli ile cildinizi derinlemesine temizleyin. Yüzünüzde makyaj varsa tamamen çıktığından emin olduktan sonra yüzünüzü yıkayın ve ardından yumuşak bir havlu ile kurulayın. Yüzünüz tamamıyla kuru olmalı aksi takdirde bu yöntem işe yaramaz. Yüzünüzü yavaş hareketler ile ve fırçayı dairesel hareket ettirerek fırçalayın. Fırçalama hareketlerini özellikle kurak olan bölgelerde yoğunlaştırın. Gözlerinizin üst kısımlarında ve göz altı bölgelerinde bu bölgelerin hassas olması nedeni ile dikkatli olun. Fırçalama işlemi bittiğinde yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve ardından nemlendirici uygulayın .

Yüzünüzü fırçalamadan önce yıkama jelini ya da kremini iyi seçmelisiniz. Piyasada pek çok jel, krem ve temizleyici bulunuyor. Bunların içinde cilt tipinize uygun olanı seçmelisiniz. Ayrıca aşağıdaki tarifi kullanarak şeker , bal ve yeşil çay ile yüz temizleyicisini kendiniz de yapabilirsiniz :

  • Yeşil çayı bir cezvede demleyin ve kapağını kapatarak dinlenmeye bırakın. 10 dakika dinlenme süresinin sonunda çay soğuduğunda, içerisine bir çorba kaşığı şeker ve bir çorba kaşığı bal karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın. Dilerseniz fırçanızın yardımı ile de uygulayabilirsiniz. Yine kurak alanlarda yoğunlaşarak, pul pul dökülmesini sağlayacak şekilde hafifçe ovabilirsiniz. Ardında yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak durulayın ve nemlendirici uygulayın .
  1. Yöntem: Ev Yapımı Yüz Maskesi Kullanın

 

Yüzünüzdeki gözenekleri açmak için kil maskesi de deneyebilirsiniz. Kil maskeleri kuru olan gözenekleri tıkamaz aksine buraya biriken maddeleri çekerek temizlenmesini sağlar. Sağlık ve güzellik mağazalarında kil maskelerinden bulabilirsiniz. Ama bitkisel olarak evde kendim kil maskesi yapmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün.

  • 1 çorba kaşığı bentonit kil (sağlık ve gıda mağazalarında mevcut) , 1 yemek kaşığı su ve 1 çorba kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Temizlenmiş yüzde gözenekleri tıkanmış olan tüm alanları kapsayacak şekilde karışımı uygulayın. Maskeyi 10 dakika yüzünüzde beklettin. Kuruduğunda yüzünüzde bir gerilme hissedeceksiniz. Bu kil maskesi ile yüzünüzdeki gözeneklerin temizlendiği anlamına geliyor. Maskeyi temizlemek için ılık su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayın. Yüzünüzün kurumaması için nemlendirici uygulayın.
  • Diğer bir maske ise alfa hidroksi ya da beta hidroksi asit maskesidir. Fakat bu maskelerin içersinde kimyasal bileşenler bulunmaktadır. Bu türdeki maskeleri güzellik mağazalarında bulabilirsiniz. Alfa hidroksi ve beta hidroksi asit maskesini de temiz yüze uygulamalısınız. Uyguladıktan sonra on beş dakika bekleyin. 15 dakikayı geçirmemeye çalışın çünkü çok uzun süre üzerinde yüzünüzde kalan maskeler cildinizi tahriş edebilir. Maske uygulamasının ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayıp yine nemlendiricinizi sürün.

4. Yöntem: Siyah Nokta Bantları Kullanın

Gözenekler toz ve kir ile dolduğunda siyah noktalar oluşur. Cilt sağlığını bozan siyah noktalar aynı zamanda güzelliği de gölgeler. Tıkanmış gözenekler kir ve ölü cilt hücreleri ile dolduğunda zamanla daha da belirginleşir ve rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Siyah noktaların gözeneklerden çıkarılması için kullanılan yöntemler zaman zaman cildin tahriş olmasına ve ufak yara oluşumlarına neden olabilir. Tırnaklar ile çıkarılan siyah noktalar mikrop kapabilir. Bu nedenle eğer siyah noktaları tırnak yardımı ile sıkarak çıkarmak istiyorsanız ellerinizin sterilize edilmiş olması gerekiyor. Ama bu yöntemle cildin ezilmesine neden olabileceğiniz gibi ufak yaralanmalar da yaşayabilir, cildinizin tahriş olmasına neden olabilirsiniz.

Alternatif olarak güzellik mağazalarında ve kozmetik mağazalarda bulunan siyah nokta bantlarını kullanabilirsiniz. Farklı yüz bölgeleri için farklı siyah nokta bantları piyasada bulunuyor. Burun, çene ve alın için farklı boyutlardaki ve bölgeye uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış siyah nokta bantları ile gözeneklerinizi kapatan kir ve tozdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Uygulama sırasında uygulanacak bölgeyi su ile ıslatıp siyah nokta bandını kapalı gözeneklerin bulunduğu bölgeye yapıştırıyorsunuz. Ardından kurumasını bekliyorsunuz. Kuruyan bant sertleşerek kalıp haline geliyor. Yavaşça çekerek yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Zaten bandı çektiğinizde bandın üzerinde kalan kalıntıları siz de fark edeceksiniz. Hızlı ve gözle görülür sonuçlar elde ettiğiniz bir yöntem olan siyah nokta bantları ile cildinizdeki gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yalnız çok sık kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü yapışkanımsı yapısıyla cildinizi ilk kullanımda tahriş etmese bile sık sık kullanırsanız cildinize zarar verebilirsiniz.

4. Yöntem:  Gözenek sıkılaştırıcı tonik
Gözenek sıkılaştırıcı doğal tonik tarifi ve yapılışı oldukça basittir.

Gerekli malzemeler:
1 şişe maden suyu: mineral açısından zengin olup cildi besler.
2 tatlı kaşığı gül suyu: cildi nemlendirir ve nem dengesini korur.
1 tatlı kaşığı papatya yağı: doğal tonik, cildi gerer ve traş sonrası doğal aftershave olarak ta kullanılabilir.

Yukarıdaki malzemeleri karıştırıp yüzünüze akşamları yatmadan 1 saat önce sürün ve 45 dk kadar bekletin. Daha sonra da yüzünüzü ılık suyla durulayın. Kısa sürede ciltteki gözeneklerin sıkılaştığı, siyah noktaların kaybolduğuna şahit olacaksınız.