Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göz nezlesi, gözlerin kızarmasına, sulanmasına, kaşınmasına ve hatta göz kapaklarının şişmesine neden olan bir göz hastalığıdır.

Hemen hemen her yaştan bireylerde rastlanabilmekte ancak en çok çocuklarda gözlenmektedir. Ev ve okulda çabucak bulaşabilmektedir. Genellikle bahar dönemlerinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Nedenleri:
Göz nezlesinin birçok nedeni olabileceği gibi en çok rastlanan belirtilerinin enfeksiyon, mevsim değişikliği, alerjik ve bakteriyel faktörler, vücut direncinin düşmesi olduğu bilinmektedir.

Belirtileri:
Göz nezlesinin en genel belirtileri şu şekildedir: Gözde kızarıklık, bulanıklık, akıntı, çapaklanma, göz kapaklarında şişme ve vücut direncinde düşme. Bu gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalıdır.

Tedavisi:
Göz nezlesi, oluşma nedenine göre farklı tedavi yöntemi gerektiren bir hastalıktır. Eğer alerjik nedenlere bağlı olarak olmuşsa doktor tarafından verilen göz damlası ve haplarla iyileşme sağlanır. Enfeksiyona bağlı oluşmuşsa göz akıntısından numune alınır ve bakteri tanınmaya çalışılır. Ardından gerekli ilaçlarla tedavi yoluna gidilir.

Göz Nezlesine Yakalanmamak İçin Alınması Gereken Önlemler:
Etrafımızda göz nezlesi olan birileri varsa onlara ait havlu, yastık vb kişisel eşyaları kesinlikle kullanmayın. Beslenmenize dikkat ederek vücut direncinizin düşmesine engel olun.