Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Morarması ve Şişmesi Nasıl Geçer-Göz Morarmasına Ne İyi Gelir

göz morarması nasıl geçer

göz morarması nasıl geçer

Herhangi bir darbede, alerjik reaksiyonlarda ya da böcek ısırığı gibi durumlarda göz çevresi morarabilir. Bunun nedeni göz çevresinde kan damarlarının çatlaması ve göz çevresindeki diğer sıvılarla karışmasıdır. Çoğu zaman morarmış kısımlar çabuk iyileşse de bazen 10 – 15 gün sürebilir. Bu sürecin kısalması için birkaç basit uygulama yapabilirsiniz.

1. Morluklar oluşmadan buz kompresi uygulayın

Gözünüze darbe aldığınız anda ya da henüz siyahlaşmamışsa buz kompresi uygulayabilirsiniz. Yaralı cildinizin buz uyguladığınızda bu, kan damarlarını daraltır ve cildin iç kanamasını durdurmaya yardımcı olur. Fakat buzu asla doğrudan cildinize uygulamayın.

Buz kompresi nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler:

Buz küpleri ya da dondurulmuş paket gıdalar

Temiz bir bez

Yapılışı:

Bezin içerisine buz küplerini ya da dondurulmuş paket gıdalardan birini yerleştirin. Bezi bohça haline getirip morarmış göz çevrenizde 10 dakika kadar tutun. Yaklaşık 20 dakika kadar mola verdikten sonra tekrar 10 dakika kompres yapın. Soğuk kompresi darbelerden sonra 1 ya da 2 saat içerisinde uygulayabilirsiniz. Sonraki 48 saat boyunca sıcak kompleks uygulamalısınız.

2. Sıcak kompres göz morarmasına ve şişliğine iyi gelir mi?

2 gün ya da 24 ila 48 saat darbe alınan yer kararmaya başlayacaktır. Bu noktada soğuk kompresi yerine sıcak kompres uygulamaya başlamalısınız. Bu şekilde kan damarlarında kan dolaşımını artırarak daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak kompres nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler:

Sıcak su

Temiz bir bez veya havlu

Yapılışı:

Sıcak suyun içerisine havluyu batırın. Havlunun gözünüzü yakmamasına dikkat ederek 10 dakika boyunca havluyu gözünüzde tutun. 20 dakika mola verin ve 10 dakika daha tutun. Her 1 ya da 2 saatte bir işlemi tekrarlayın.

3. C vitamini içeren besinler ile göz morarması nasıl geçer?

Kolajen kan damarlarındaki hasarı tedavi eden bir proteindir. C vitamini ise kolajen üreten bir yeteneğe sahiptir. Dolayısıyla C vitamini kan damarlarının koruyarak kanama sonrasında iyileşme sürecini hızlandırıcı bir rol oynar. Bu nedenle göz morarması gibi durumlarda bolca C vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir.

C vitamini açısından zengin gıdalar:

• Portakal

• Hint Bektaşi üzümü

• Limon

• Pul Biber

• Kırmızı ve yeşil biber

• Brokoli

• Papaya

• Çilek

• Karnabahar

• Brüksel lahanası

• Ananas

• Kivi

• Mango

• Guava

4. Göz morarmasına kesin çözüm: ananas ve papaya merhemi uygulayın.

Gerekli Malzemeler:

1 tutam kurutulmuş arnica çiçeği

1 su bardağı herhangi bir yağ (tercihen zeytinyağı)

1.5 gram balmumu

Birkaç damla isteğinize göre uçucu yağ

Yapılışı:

Bu uygulama 6 hafta gibi uzun bir sürede tamamlanabilen bir uygulamadır. O yüzden önceden yapıp saklarsanız herhangi bir morluk durumunda kullanabilirsiniz. Kurutulmuş arnika çiçeğini bir kavanoza yerleştirin. Üzerine yağ dökerek 6 hafta güneş ve nem almayan  bir yerde bekletin. 6 haftanın sonunda yağı süzerek içerisindeki çiçekleri bir tencereye alın. Üzerine balmumu ekleyerek kısık ateşte balmumu eriyene kadar pişirin. Herhangi bir uçucu yap ekledikten sonra krem kıvamına gelen karışımı kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. Özellikle göz morarmasına iyi gelen bu kremi günde 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz. Sakın sıcak şekilde uygulamayın, mutlaka soğumasını bekleyin.

Dikkat: Arnica bitkisini kesinlikle yemeyin ya da suyunu içmeyin. Bu uygulama sadece deri üzerine uygulamak için yapılır. Ağızdan alındığında kötü sonuçlar verebilir. Özellikle emziren anneler ve hamile kadınlar kullanmamalıdır.