Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Makyajı Temizleme Yöntemleri-Rimel Far Göz Makyajı Nasıl Temizlenir

göz makyajı nasıl yapılır ve temizlenir

göz makyajı nasıl yapılır ve temizlenir

Göz makyajını temizlerken gözlerinize özenli davranın, yaşlanma belirtilerini ve kaz ayağı görüntüsünü engelleyin. Göze yapılan makyaj kadını alımlı ve çekici gösterir. Ancak sık makyaj yapan kişilerde uzun vadede göz çevresinde cilt yapısında bir takım olumsuz etkiler görülebilir. Göz çevresinde yersiz ve aşırı makyaj sonucunda görünen bu deformasyonlar, göz çevresi kırışıklıkları, göz altı torbaları gibi sorunların görülme riskini artırabilir. Bu nedenle göz çevresine sürekli makyaj uygulayanların bu makyajı bir an önce temizlemeleri de önem taşımaktadır.

Göz makyajı temizleme için farklı yöntemler mevcut. Doğal tonikler, temizleme sütleri ve kozmetik ürünler… Makyajınız gün boyu yüzünüzde durduğu için cildinizin nefes almasını engeller. Nefes alamayan cilt ise cilt problemlerine gebedir. Özellikle göz makyajını temizlemeden kesinlikle uyunmamalıdır. Çünkü oldukça hassas olan göz çevresi makyajın etkisiyle olumsuz etkilenir ve kararma, göz altı torbası ve kaz ayağı gibi kırışıklara neden olabilir. Çok hassas olan göz çevresi derisi kolay kırışır, kolay yıpranır ve böylelikle yorgun bir görüntü oluşmasına neden olur. Sonradan bu tarz sorunlarla uğraşmamak için göz makyajını mutlaka temizlemeli ve göz çevrenize karşı oldukça hassas davranmalısınız. Mümkün olduğu sürece makyajını eve gittiğiniz gibi temizlemelisiniz. Bu şekilde makyajın cildinizi yaşlandırıcı ve yorucu etkilerinden korunabilirsiniz.

Göz makyajını temizlemek için pek çok ürün seçeneğiniz var. Makyaj kalıntılarını derinlemesine temizleyen süngerler temizleme yönteminin olmazsa olmaz parçası olmalı. Ama yine de asıl önemli kısım göz makyajı temizleme malzemeniz. Öncelikle yüzünüzün başka bir yerindeki makyajı temizlemek için kullandığınız ürünü göz çevreniz için kullanmamalısınız. Göz çevresinin hassasiyetine göre tasarlanmış özel ürünleri kullanmalısınız. Çünkü göz çevresindeki deri yüzünüzde bulunan en ince deriye sahiptir. Kolaylıkla alerjik reaksiyon, kızarıklık ve tahriş olma gibi olumsuz etkiler gösterebilir. Göz makyajı temizleme sütleri, tonikleri ve köpükleri göz çevreniz için en uygun temizleme ürünleri arasında yer alıyor. Makyajı temizlerken sünger yardımı ile temizlerseniz derinlemesine temizlik ile aynı zamanda peeling etkisi de yaratmış olursunuz. Ayrıca göz makyajını temizledikten sonra haftada 2 kere göz çevresi maskesi ile göz çevresi nemini koruyabilir, kaz ayağı gibi kırışıklıkların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Göz makyajını temizlerken öncelikle bir miktar tonik yada makyaj temizleme sütünü pamuğa veya süngere dökün. Yavaş hareketler ile bastırmadan önce göz kapaklarını ardından kirpiklerinizi temizleyin. Eğer gözlerinizde fazladan temizleme ürünü kalırsa temiz bir pamuk yardımıyla fazla gelen tonik yada temizleme sütünü arındırın.

Göz makyajı temizlerken nelere dikkat edilmeli?

Yüzünüzdeki en ince deri kılcal damarların deri yüzeyine çok yakın konumda bulunması nedeniyle göz çevresi derisidir. Yağ salgı bezleri nedeniyle oldukça hassas bir bölgedir. Kolay tahriş olur ve kolay kırışır. Göz makyajını temizlerken öncelikle içerisinde alkol bulunmayan ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Yumuşak ve daha likit olan doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Göz makyajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Göz makyajını çok abartılı yapmamaya dikkat edin. Ne kadar çok yoğun makyaj yaparsanız cildinizdeki gözenekler o kadar kapanır ve bir o kadar da yıpranır. Göz makyajını temizlerken ise kesinlikle ovalamayın. Nazik hareketler ile göz çukurundan kirpik bitimine kadar bir sünger yardımı ile temizleyin. Eğer pamuk ve ya sünger kullanırsanız temizleme işleminden sonra yıkamanıza da gerek kalmaz. Bu şekilde makyaj ürününde bulunan nemli yapı göz çevrenizi besler. Göz makyajı bantı kullanıyorsanız bunun ardından göz çevrenizi mutlaka yıkayın. Makyajını temizledikten sonra bir kağıt mendil yardımı ile göz çevrenizi kurulayıp fazla gelen tonik ya da sütü arındırabilirsiniz.

Cildinizin nefes alması ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için kesinlikle göz makyajını temizlemeden uyumayın. Gece boyunca göz çevrenizde kalan makyaj kalıntıları, cildinizin yorulmasına, kırışmasına ve ufak süt bezeleri oluşmasına neden olabilir. Bu tür sorunlarla uzun sure uğraşmaktansa göz makyajını eve gittiğiniz gibi çıkarmalısınız. Makyaj göz çevrenizde ne kadar az durursa o kadar iyi olacaktır.