Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Hastalığı Olarak Bilinen Şaşılık Nedir?

Şaşılık, iki gözün bakma esnasında karşılarında duran cisme, farklı paralel eksenlerden bakıyor olmasına denmektedir. Normalde her iki gözde aynı paralel eksen açısından bakar, bir diğeri veya her ikisi çeşitli nedenlerden dolayı içe veya dışa doğru kaymaya başladığında şaşılık meydana gelmiş demektir.
Şaşılık gözle görülebilir bir göz hastalığıdır. Çoğu kez, asimetrik bakan gözler, çevredeki kişiler tarafından kolayca fark edilebilir. Şaşılık yaşayan kişinin baş pozisyonunda farklılık bulunur. İyi görebilmek için baş sürekli yana eğrilir, dik pozisyonda bakamaz. Televizyon ve cisimlere yakından bakma durumu da şaşılıkta beklenen en önemli belirtilerdendir.
Şaşılık çoğunlukla doğumla gelen bir durumdur. Annenin hamilelik döneminde kullandığı ağır ilaçlar, akraba evliliği, anne ve babadan gelen genetik durum, travma ve havale gibi durumlar şaşılığa neden olabilir. Tek göz veya her iki gözde içi- dışa- aşağı veya yukarıya kayma şeklinde oluşur.
Şaşı gözler, zamanla göz tembelliğine dönüşmektedir. Şaşılık tedavisi bulunan bir göz hastalığıdır. Fakat uzun süre tedavi edilmediği takdirde tedavisi mümkün olmayan göz kayıplarına kadar gidebilmektedir.
Tedavisi, sorunun durumuna göre gözlük, kapama, pleoptik tedavi veya son çare olarak cerrahi müdahale ile gerçekleşebilmektedir.