Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Çevresi Kırışıklığı İçin Doğal Göz Çevresi Kremi Nasıl Yapılır ve Kullanılır?

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Krem Tarifi

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Krem Tarifi

Göz çevresindeki cilt dokusu yüzümüzde en çabuk yaşlanan bölgelerdir. İnce ve hassas bir tabakaya sahip olan göz altı ve göz çevresi çabuk tahriş olur, çabuk yaşlanır ve kırışıklıklar çabuk belirginleşir. Bunun nedeni buradaki derinin 7 kat daha ince deri olmasıdır. Yüzünüze uyguladığınız yüz kremleri ve tonikler göz çevresine uyguladığınızda bu bölgelerde tahribata yol açar ve zarar verir. Bunun için tahriş etmeyen, alkol içermeyen ve alerjik tepkimeler yaratmayan krem yada göz çevresi maskelerini kullanmalısınız.

Göz Çevresindeki Kırışıklıklara Ne İyi Gelir?

Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için bu bölgede sadece göz çevresi için üretilmiş ürünler ve bitkisel yollarla çözüme ulaşılmalı. Göz çevrenizdeki kırışıklıklar için öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Dengeli beslenerek cilt sağlığınızı da sağlamış olursunuz. Vücudunuz için gerekli her besini tüketmelisiniz. Bu şekilde göz çevreniz için gerekli olan vitamin ve besinleri de almış olursunuz. Özellikle bal kabağı, havuç, kereviz, ıspanak, roka, maydanoz, dere otu, balık, yumurta ve et gibi A vitamini içeren gıdalar, göz çevreniz için etkili olabilecek besinler arasında yer alıyor. Uyku düzeniniz de oldukça önemli. Az ya da çok uyku, her ikisi de göz çevreniz için zararlı. 8 saatlik ve her akşam aynı saatte uyunan bir uyku düzeni ile göz altı çevrenizi korumaya alabilirsiniz. Bunlara ek olarak hijyen de oldukça önemli. Makyajınızı her akşam temizledikten sonra uyumalı, göz makyajınızı temizlerken gözlerinizi fazla ovuşturmamalı ve onlara fazla baskı uygulamamalısınız. Aksi takdirde göz altı kırışıklıkları oluşmasına neden olabilirsiniz.

Kırışıklığa Neden Olan Yiyecekler, İçecekler ve Besinler (Gıdalar)

Kafein, alkol, asitli içecekler, stres, bilgisayar başında fazla kalma gibi olumsuz etkenler de göz altı kırışıklarının oluşmasında büyük etkendir. Eğer bu durumlar sizin için kaçınılmaz ise ertesi sabah dinç göz altı çevresi ile sabaha uyanmak için bazı bitkisel kürler uygulayabilirsiniz. Bunun için papatya, lavanta, zambak ve ıhlamur bitkilerinden yararlanabilirsiniz.

Göz çevresi kırışıklıklarına evde doğal çözümler

Göz altı kırışıklıklarını önlemek için bir cezve kaynar suya biraz ıhlamur ekleyerek 10 dakika bekleyin ve süzüp soğutun. Soğuyan karışıma pamuk batırıp bu pamukları göz kapaklarınızda gezdirin. Yine en bilindik kırışık önleme yöntemlerinden biri olan uygulama da patatestir. 2 dilim çiğ patatesi gözlerinize koyarak 20 dakika bekletebilirsiniz. Patatesin antioksidan etkisi sayesinde göz altı kırışıklıklarından korunabilirsiniz.

Kaz ayağı kırışıklıklarına ne iyi gelir?

Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmaya başlayan ve kaz ayakları diye tabir edilen kırışıklıklar oldukça can sıkıcıdırlar. Bu kırışıkların oluşmasının nedeni yüz mimikleridir. Gözlerini kısarak gülmek ve güneş ışığına fazla maruz kalıp gözleri aşırı kısmak gibi nedenler ile oluşur. Kaz ayakları için göz çevresi egzersizleri yapmalısınız. Bitkisel bir çözüm önerisinde bulunmamız gerekirse; kaz ayakları ve göz çevresi kırışıklıkları için en geçerli bitkisel kür salatalık kürüdür. İki salatalık dilimini göz çevrenizde 20 dakika bekleterek uygulayabilirsiniz. Yine göz çevresi kırışıkları için bir cezve kaynar suya 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ilave ederek 15 dakika kaynatabilirsiniz. Pamuk yardımı ile göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz. Aynı uygulamayı kırışıklara iyi gelen papatya çayı ve lavanta çayı ile de yapabilirsiniz.

Özellikle kaz ayakları için kullanılan bitkisel bir yöntem ise soya yağı kürüdür. 1’er kahve fincanı soya yağı ve badem yağına yarım kahve fincanı avokado yağını ekleyerek karıştırmalısınız. Bu karışımı parmak uçlarınız yardımı ile masaj yaparak göz çevresindeki tüm kırışıklıklar için kullanabilirsiniz. Uygulamayı akşamları yatmadan önce ve sabahları uyandığınızda uygularsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.