Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer- Göz Altı Torbalarına Bitkisel Çözüm

göz altı torbalarına salatalık maskesi

göz altı torbalarına salatalık maskesi

Göz altı torbaları genelde yorgunluk, stres ve uykusuzluk gibi nedenler ile oluşur. Kozmetik ürünler arasında göz altı torbalarını gidermek için pek çok ürün bulunsa da bu sorundan sağlıklı ve hızlı bir şekilde kurtulmak için bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz. Bu sayede zamanla göz altı torbalarının yüzde meydana getirdiği yaşlanma imajının da önüne geçmiş olursunuz.

1. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın

Yüzünüzü soğuk su ile yıkarsanız göz altı torbalarının inmesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü soğuk su kan damarları büzer ve şişliğin yok olmasını sağlar. Hatta dilerseniz suyu daha soğuk hale getirmek için içerisine buz ekleyebilirsiniz.

2. Kaşık ile göz altı torbası tedavisi

Kaşığı göz altınıza soğuk baskı yapmak için kullanabilirsiniz. Öncelikle kaşığı buzdolabında bekletin. Yeteri kadar soğuduğunda emin olduğunuzda gözlerinizi kapatarak kaşığın kavisli yerini göz çukuruna yerleştirmelisiniz. Böylelikle göz altında oluşan şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz.

3. Göz altı torbasına soğuk çay tedavisi

Bir bardak buzlu soğuk su alın. İçerisine iki çay poşetleri batırın ve çay poşetleri sıkarak suyunu süzün. Soğuk poşetleri göz çukuruna gelecek şekilde yerleştirin. Yarım saat bu şekilde beklemelisiniz. Bu işlem sırasında özellikle siyah çay, papatya ya da yeşil çay poşetlerini kullanabilirsiniz.

4. Yumurta akı göz altı morlukları

Gözlerinin altındaki deri yoğun bir şekilde şiştiğinde bu şişliği gidermek için yumurta akı kullanabilirsiniz. Bir fırça ya da parmaklarınızı kullanarak yumurta akını göz çevresine uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra 15 ila 20 dakika kadar kurumasını bekleyin ve ardından soğuk su ile durulayın.

5. Salatalık maskesi ile göz altı şişlikleri nasıl iner?

Sadece 30 dakika içinde göz torbalarından kurtulmak için buzdolabına önceden dilimlenmiş salatalık koymanız yeterli. Göz altı bölgesine salatalık dilimlerini yerleştirerek yarım saat kadar bekletin. Salatalık dilimleri ısındığında yeni soğuk salatalıklar ile değiştirebilirsiniz. Salatalık sıkılaştırıcı özelliği ile kan damarları büzüştürür ve göz torbaları gözle görülür şekilde azaltır.

6. Patates maskesi göz altı torbalarına iyi gelirmi?

Göz altı şişliklerine en geçerli bitkisel çözüm patatestir. Patates içerisinde bulunan iltihap söktürücü nişasta ile hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Yuvarlak dilimler halinde kestiğiniz patatesi göz altı torbalarının olduğu bölgeye yerleştirerek 15 ila 20 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile yıkayın. Dilerseniz patatesi rendeleyip buzdolabında soğuttuktan sonra da kullanabilirsiniz.

7. Gözaltı torbası masajı

Göz altı şişliklerini azaltmak için masaj yapabilirsiniz. Göz altında oluşan şişlikler göz çevresinde sıkışan aşırı sıvılardan kaynaklanır. Eğer nazikçe gözlerinizin çevresini masaj yaparsanız bu sıvıyı dağıtarak şişliklerin inmesini sağlayabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve hafifçe göz altına yüzük parmağı ile baskı uygulayın. Gözünüzün iç köşesinden dışarıya doğru yay şeklinde parmağınızı hareket ettirin. Bu hareketi 10 ila 15 tur tekrarlayın. Gözler çok hassas bir organ olduğu için nazik hareketler uygulamalısınız.

8. Tuz kompresi

Çok fazla tuz tüketimi göz altı torbalarının oluşmasını kolaylaştırırken tuzun göz altına direkt olarak kullanımı göz altı torbalarını azaltmaktadır. Bir kase ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. Pamuk yardımı ile tuzlu suyu göz altlarına kompres şeklinde uygulayın. İşlemi en az 25 ila 30 dakika boyunca tekrarlayın.

9. Bol bol su tüketin

Göz altındaki şişliklerin temel nedeni su tüketiminin az olmasıdır. Vücut su tuttuğu için az su tüketildiği zaman göz altlarında yeterli su bulunmadığı için şişme meydana gelebilir. Günde en az 2 buçuk litre su içerek göz altı torbalarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

10. Düzenli uyku

Düzensiz uyku göz altı torbalarının oluşmasına neden olan bir başka nedendir. Vücudunuzun ihtiyacı olan uyku düzenine uyarak nitelikli bir uyku süreci gerçekleştirirseniz göz altı torbalarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.