Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gönüllü Çalışmalar İnsanları Huzurlu Yapıyor

Akıl ve ruh sağlığını geliştiren daha uzun yaşamayı kolaylaştıran etkenlerden biri de gönüllü yapılan yardım çalışmalarıdır.

Çeşitli veri ve analizlere göre, gönüllü çalışmalarda yer alanlar yer almayanlara oranla %20 oranında daha geç yaşamını kaybediyor. Yani gönüllülük ömrü uzatıyor. Yaşam doyumu, refah düzeyi artıyor ve depresyon oranları bu kişilerde azalıyor.

Daha fazla araştırma konuyu belirginleştirmek amacıyla yapılmakta. Gönüllü olmak ruh sağlığını olumlu etkiliyor, yaşlılar, çocuklar, muhtaç aileler, zor durumda kalanlar ve hayvanlara yardım gibi pek çok seçenek var. Barınaklar, esirgeme kurumları, huzurevleri veya öğrenci evleri bunlardan bazıları.

Sağlığı olumlu etkilediği gibi yaşamı uzatan gönüllülük, fiziksel sağlığı da etkiliyor. İyileşme konusunda da bu kişiler daha avantajlı. Dünya çapında yer alan yetişkin sayıları Avrupa’da yaklaşık yüzde 23, ABD’de yüzde 27 ve Avustralya’da yüzde 36 oranlarında.

Bir kuruluş veya kişiye destek amaçlı yapılan bu yardımlar ile toplum kalkındırılıyor ve hayır işleniyor. Sosyal çevreler genişliyor ve ruh sağlığı olumlu etkileniyor.