Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gizli Şeker Hastalığı Nedir?

Diğer adıyla pre-diyabet, yani diyabet öncesi anlamına gelen gizli şeker hastalığı, diyabete dönüşmeden önce alınması gereken önlemler bakımından çok önemli bir süreçtir. Gizli şeker hastalığına yakalanmış kişilerde şeker hastası olma oranı oldukça yüksektir. İleriki zamanlarda diyabet ile karşı karşıya gelmemek adına almamız gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bu öneriler sayesinde diyabet hastalığına yakalanmadan sağlıklı bir yaşam yürütebiliriz.

Gizli şeker bulunan kişilerde beklenen durumlar; sık sık idrara çıkma, ani acıkmalar, tatlı yeme isteği, ani kilo alma ya da verme, ani sinirlenme halleri, gece terlemesi, ağız kuruluğu ve sık sık susama halleridir.
Bu belirtilerin yaşandığı durumlarda bir Endokrin uzmanına başvurularak vermiş olduğu ilaç tedavisi ve sağlıklı beslenme programı aksatılmadan uygulanmalıdır.
Gizli şeker hastalığında Karbonhidrat tüketimi önemlidir. Alınan tüm karbonhidratlar şekere dönüştüğü için, Karbonhidrat tüketiminden olabildiğince uzak durulmalı, aksine bol bol Proteinli besinler tüketilmelidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra Diyabet hastalığına yakalanmamak için egzersizlerle fazla kilolar verilmelidir.
Besinler az az ve kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.
Kafeinli besinler, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.