Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genital Siğilleri Önleyen Hpv Aşısı

İnsan papilloma virüsü olan HPV virüsü cinsel yolla bulaşıyor ve hayatı tehdit ediyor. İki üç dozluk aşı yaptıranlar genital siğillerden korunabiliyor.

İsveç’te Karolinska Enstitüsünde araştırmacılar tarafından kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Ücretsiz aşılanan genç kızlar belli bir süre izlenmiştir. Aşı, rahim ağzı kanserinden ve genital siğillerden koruyor. İki dozun artırılıp üç doz etkili aşı yapılmasının daha koruyucu olduğu öne çıkarılmıştır. Servikal rahim ağzı kanserini tam olarak önleyip önleyemediği halen araştırma kapsamındadır.

20 binden fazla vaka 4 yıl ortalama süreyle takip edilerek araştırmaya dahil edilmiştir. Genital siğil oluşumu hakkında aşının dozunun da etkisi var. Daha yüksek etken oranda HPV aşısı ile kanser türlerinden genital siğillerden ve cinsel hastalıklardan korunmak mümkün. 2 doz %70 koruma sağlarken 3 doz HPV aşısı %82 oranında daha fazla koruyor. Başlangıç aşamasında koruma amaçlı yaptırılan aşı ise daha etkili oluyor. Geç kalınmış tehis ve koruma yöntemleri ne yazık ki daha az etkili oluyor.