Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genital İltihapların En Yaygın Belirtileri

Herpeks Simpleks Virüsü (HPV) nin neden olduğu ve genital siğiller olarak göze çarpan bir iltihap türüdür.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Tip 2 virüsü bu enfeksiyona sebep olur. Soğuk yaralar kabarcıklar ve ateş görülür. Çoğu kişide belirti vermeden hafif üretilir. Cinsel ilişkide kişiden kişiye geçer. Deri yoluyla girer, sinirler boyunca vücutta hareket eder. Salgın olarak yayılabilir de bulaşmadan fark edilmeyebilir de. İlişkide korunmak bile bazen durumu önleyemiyor.

İlk temastan birkaç gün sonra belirtiler fark edilir. Bazı kişilerde belirtiler aylar sonra çıkabilir. Ağrılı yaralar, kabarcıklar, kızarık, şişme, ateş ve gribe benzer belirtiler görülebilir. Anal genital bölge etrafında aşırı kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler, penis, vajina, uyluk, pelvik ve rektal bölgede belirtilere rastlanır.

Bazen vajinal mantar enfeksiyonları , bakteriyel enfeksiyonlar , ya da mesane enfeksiyonları ile karıştırılır. Kan testi ve muayene ile teşhis edilir. Tedavisi yoktur, belirtiler hafifletilebilir ve sorun önlenebilir. Genital iltihabın geri gelmesindeki sebepler; yorgunluk, hastalık, cinsel ilişki, adet, stres, ameliyat ve travmadır. Ağrı kesici, ılık tuzlu suyu bastırma, bol giyinme, buz koyma, dinlenme ve cinsellikten bir süre kaçınma gibi önlemleri vardır.