Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gençlerde Sivilce Sorunları – Neden Ve Çareleri

Temiz bir ciltte hiçbir sorun yaşanmaz. Adım adım cilt temizliği ve bakımıyla akne ve sivilcelere son verin.

Ciltteki yağ bezlerinin salgılanmasıyla leke ve akne oluşabilir. Genelde yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuzlarda görülür. Cildin kirli olmaması gerek, sıkı ve diri olmalı. Cildi tahriş eden kimyasal ürünler ve sabunlardan kaçının. Hafif bir temizleyici ile ılık suyla cildinizi yıkayın.

Sabun kullanmak ve cildi yağlandırmak siyah nokta, leke yapar. Örgü ve lif keselerle ve parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. Hızlı hareketlerle yüzünüzü ovmayın. Gözenekler iltihaplanınca deri hücreleri yağ yapar bakteriler gözenekleri tıkar.

Ağır kozmetik ürünlerden kaçının. Yağ bazlı kozmetik ürünlerinden kaçının. Krem bazlı allıklar cildi olumsuz etkiler, toz allık kullanın. Yorgun bile olsanız yatmadan mutlaka makyajınızı temizleyin. Bronzlaşma kremlerini kullanın ve güneşte kalmayın.

Yağlı saç bakım ürünlerini kullanmayın. Kafa derisinde sivilce geçişleri görülebilir ve cilde sıçrayabilir. Saçlarınıza ağır bakımlar uygulamayın, fön ve maşadan uzak durmaya çalışın, yeterince uykunuzu alın. Sivilcelere dokunmayın ve yüzünüzü ovarak ilerletmeyin.

Sivilceler sıkılmamalı oynanmamalıdır. Yağsız bir nemlendirici krem kullanın. Cildi tahriş ederseniz yara izi kalıcı olacaktır. Temel cilt bakımını her gün yapın, cildinizi temiz tutun.