Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gençlerde Aşırı Kahve Tüketimi Ömrü Kısaltıyor

Günde dört ve daha fazla fincan kahve tüketen gençlerin ömrü daha kısa oluyor.

55 yaşının altındaki kişilerde diğerlerine göre daha erken ölme riski doğuyor. 40.000 yetişkinle yapılan çalışmalarda bu sonuca varılmıştır. Bulgulara göre aşırı kahve tüketimi erken ölüm riskini taşıyor. Kahve sağlığınıza ne kadar uygun önce bunu bilmek gerekiyor.

 

Ağır kahve tüketiminin kanser, kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği riski taşıdığı da belirtilmiştir. Aktif ve uyanık – zinde kalmak için de tüketilen kahve için bilinçli olmak gerek. Özellikle aromalı kahve mağazalarından fazla miktarda kahve satın almayın.

 

Bu gibi yerler size daha fazla kahve içirtiyor. 30 yıllık takip süresinde 2500 kişinin erken öldüğü görülmüştür. Günde 4 bardak kahve içenlerde %21 oranında erken ölüm oranları göze çarpmıştır. 50 yaşın altındaki kadın ve erkeklerde risk yüksektir.

 

Düşük düzeylerde herhangi bir olumsuz yanı bulunmamakla birlikte aşırı tüketildiğinde rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Genetik faktörler de kahve içimini etkiliyor ve bazı insanlar kahveye yatkın olabiliyor. Fakat sağlık açısından sınırlamaya gitmek gerekebiliyor.