Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gençk Kalmak İstiyorsanız Hareket Edin

Orta yaştan sonra egzersiz yapmanın aktif olmanın önemi daha iyi anlaşılıyor.

Bunama, depresyon, kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve daha birçok sorunun önüne geçiliyor. Egzersiz yaparak 7 kat daha sağlıklı yaşamak mümkün. Başlamak içinse hiçbir zaman geç değil. Yetişkinlikte hatta daha erken başlanan egzersiz düzeni ise 3 kat daha sağlıklı olmamızı sağlıyor. Sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek önemli. Fiziksel aktivite, yaşlılıkta oluşabilecek hastalıkları önlüyor.

Fiziksel aktivite yapılmalı, hareketsiz kalınmamalıdır. Kalp, diyabet ve depresyon gibi kronik hastalıklar hareketsizlikten oluşuyor. Çok yaşlıyım, bana göre değil, yapamam bahanelerine son verin, geç kalmadınız, bir an evvel harekete geçin. Dolaşım, kemik, kas kardiyovasküler ve organ sistemlerini ayakta tutar. Nöronlar arasındaki iletişimi artırır.

Beyinsel gerilemeyi, hafıza kaybı ve akıl işlevsizliğini durdurur. Düzenli yürüyüş, yoga va dans sınıflarına katılmak, DVD ile egzersiz ve oyun oynamak hem keyifli hem sağlıklı aktivitelerdir. Koşma ve yüzmek de yapabiliyorsanız faydalıdır. Özellikle arkadaşlarla ya da grupla yapılan sporlar daha etkilidir. Felç, diyabet, Alzheimer ve ruh sağlığı sorunları da böylece aşılabilir. Pasif kalmadan yapabildiğiniz kadar egzersiz yapın.