Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genç Yetişkinlerde Güvenli Seksin İpuçları

Güvenli seks yani cinsel temas saygıyı, keyifli olmayı, özgürce iki tarafın rızasını, hastalık geçişinin olmamasını, istenmeyen gebelik riskinin olmamasını, duygusal güvenliği kapsar.

 

Sekste zorunluluk olmamalıdır, istemeyen taraf hayır diyebilmelidir. Özellikle bilinçsiz gençlerde güvenli seksin önemi büyüktür. Her zaman kolay olmaz ve utanç vericidir. Güvenli seks herhangi bir kan, sperm veya akıntı bulaşmasını önleyen cinsel temas durumudur.

Hastalık riski ve gebelik böylece önlenmiş olur. Prezervatif dahi tek başına yeterli olmayabilir. Baskı olmadan hazır hissedildiğinde seks yapılmalıdır. Filmlerde görmek veya arkadaşların yapmış olması bunu değiştirmemelidir. Zaman ve yöntem tercihleri de önemlidir.

En güvenli cinsel aktiviteler, masaj, dokunma, sarılma, mastürbasyon, kapalı ağızla öpüşme, sürtünme, fantezi (düşünce), vücudun yarasız yerlerini öpmedir.
Güvenli olmayan türleri ise, Fransız öpüşme stili, korunmadan seks yapmak, önceden kullanılmış kondomla seks, kan-idrar-meni gibi açık vücut yaraları ve sıvılarının geçmesi güvensiz sekstir.

Güvensiz seks yapıldığında ya da şüphe duyulduğunda acilen tıbbi yardım alınmalı gerekli testler yaptırılmalıdır. Korunma konusunda çoğu kişi, ben temizim pis değilim, ne gerek var, romantizmi ve doyumu önlüyor, dışarı boşalırım, bana güvenmiyor musun, güzel olmaz gibi bahaneler verir. Sağlık açısından korunmadan ve o kişiden emin olmadan cinsel ilişkiye girilmemelidir.