Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genç Kızlarda Ruhsal Hastalıklar Genç Anneliğe Sürüklüyor

Büyük buhranlar ergenlik döneminde genç kızlarda görülen ruhsal sıkıntılar yanlış kararlar almaya neden oluyor.

Bilinçsizlik ve tecrübesizlik ile birleşen gençlik dönemi sorunları küçük yaşta istenmeyen erken gebeliklere neden oluyor. İstenmeyen gebelikler, bebek düşürme ve aldırma hamleleri sağlıksız doğumlar ve ilgili pek çok sorun genç kızlarda daha sık görülüyor. Psikolojik sorunlar hatta akıl hastası olan küçük yaştaki kızlar istismar ediliyor.

Bu gençlerin bakıma alınması sağlık kuruluşu veya sosyal kuruluşlar tarafından desteklenmesi önemli. Ergenlerin ebeveynleri ile görüşülmeli ailelerin kızlarının daima yanında olması gerekir. Ruhsal sağlıkla ilgili yapılan terapi çalışmaları ile gençlerin akıl ve ruh sağlığı tedavi edilmeli, eğitimleri devam ettirilmeli veya gereken istihdam sağlanmalıdır.

15-19 yaş arası anne olan binlerce genç anne var. Birçoğu evlilik dışı bilinçsiz olarak gebe kalıyor ya da tacize uğruyor. Ruhsal sıkıntıları giderilen genç kızlarda bu oranlar yarı yarıya azaltılabiliyor. Ölü doğum, düşük ya da annenin bebeği ve kendi canına kıyması da maalesef gördüğümüz manzaralardan. Sağlıklı bir toplum için yardımlaşmanın ve sağlık haklarımızın farkında olmalıyız.