Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genç Kızlarda Doğum Kontrol Yöntemi: Rahimiçi Araçlar

Yıllardır etkin, güvenilir ve maliyeti ortalama olarak uygulanan rahimiçi araçlarla sağlanan doğum kontrolü yöntemleri genç kızlarda da etkili mi?

Genç yaşta girilen cinsel ilişki sonrası istenmeyen gebeliği önlemede doğum kontrol yöntemlerinden en az biri kullanılmalıdır. Ergenlik dönemini tamamlamamış genç kadınların rahimiçi araçlarını, uzman doktor tarafından rahim içine taktırması ve aktif cinsel yaşamları boyunca kullanmaları gerekir. Komplikasyonlar, başarısızlık olasılıkları ve kullanmayı bırakma durumları da incelenmiştir. 90 bin kişi üzerine araştırma sürdürülmüştür. 15 ila 44 yaş arasındaki kadınlarda genel bir izlem yürütülmüştür.

Özellikle ağrılı ve sorunlu adet dönemleri yaşayan genç kullanıcılar üzerinde durulmuştur. Rahimiçi doğum kontrol bariyer araçlarını kullanan genç kız ve kadınlarda şu bulgulara rastlanmıştır. Bu kişilerde %1 risk ihtimalli olarak yani çok nadiren ektopik gebelik görülebilir yani doğum kontrolü %1 oranında engellenemez, pelvik inflamatuar hastalıklar ve diğer ciddi komplikasyonlar %1 ihtimale sahiptir. Bakteriyel enfeksiyon, ölüm ve diğer daha ciddi problemlerin oranı da çok azdır. Bu araçların bırakılması da çok büyük sorun teşkil etmez. Zahmetsiz doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi araçlarla genç kadınlarda istenmeyen gebelikler önlenebilir.