Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Genç Kadınlardaki Folat Seviyesi Uv İşınlarıyla Düşüyor

Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız folik asit alımına dikkat edeceksiniz.

Genç kadınlar hamile kalmayı planlayan veya hamile olanlar, güneşe çok uzun süre çıkmamalıdır. Kısa aralıklarla güneşten faydalanın. Aksi halde gebelikte uzun süre güneşe ve benzeri UV ışınlarına maruz kalmak çok risklidir. Ultraviyole ışınları radyasyon içerir ve folat seviyesini emer, düşürür. Gebelikte de folat seviyesinin yüksek olması gerekir.

18-47 yaş arasında 45 kadınla bu çalışma yapılmıştır. Gebelik öncesinde ve sırasında folik asidin faydaları çoktur. Folik asit, folat, doğmamış bebeğin gelişiminde gereklidir; nöral yani beyinsel geriliği önler, fallop tüpündeki bebeklerin sağlığını korur.

Günde 500 mg folat tüketimi önerilir. Doğurganlık çağındaki bu kadınlarda, güneşe maruz kalma süreleri ve folik asit seviyeleri karşılaştırılmıştır. Günün en yoğun saatleri olan 10 ila 15 yani sabah 10 ikindi 3 arası gerekmedikçe dışarı çıkmayın.

Başınızı şapkayla güneşten koruyun. Gölge yerlerde durmaya çalışın. Yüksek oranda ışın almak folatı emiyor ve azlatıyor. Bu da gebelik ve bebek için riskli. Hap olarak alınabilen folik asit çok önemli bir B vitaminidir. Folat ıspanak, turunçgiller , baklagiller , tam tahıllar, makarne ve yeşil sebzelerde bulunur.