Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Geceleri Çok Sık Uyanan Bebekler İçin Yapılması Gerekenler?

Bebekler hayattaki en masum ve en çaresiz varlıklardır. Annenin ilgisine ve sevgisine muhtaçtırlar sürekli. Sıkıntılarını konuşarak dile getiremezler. Annesinin her daim dilinden anlamasını ister.

Fakat ilk kez anne olmuş bir ebeveyn, ilk günlerin vermiş olduğu deneyimsizlikle bebeğini anlamakta güçlük çekebilmektedir. Durum böyle olunca bebekler istekleri yerine gelene dek, çareyi ağlamakta bulurlar, bebeklerin seslenişidir ağlama şekilleri.

Normal süreçte ağlayan bebeklerin bellidir sebepleri karnı aç, altını ıslatmış veya bir ağrısı bulunuyor olabilir. Geceleri çok sık uyanan ve ağlayan bebekler, normal ihtiyaçları için seslenmektir uykuda olan anneler ihtiyaçları gidermedikleri için annelere bebekleri çok sık uyanıyor ve ağlıyor olarak gelebilir..

Bunu önlemek adına yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bunlar ise;
Geceleri uzun olduğu için bebeklerimiz karnı acıktığı için sık sık uyanarak annesini emmek isteyebilirler. Bunu önlemek adına bebeğinizi uyutmadan önce iyice beslemek ve gecenin ortasında bebeğiniz uyanmadan önce sizler uyanarak, bebeğinizi uyurken emzirebilirsiniz.
Gündüzleri çok fazla uyuyan bebekler, uykularını aldıkları için geceleri sık sık uyanabilir. Bunu önlemek için bebeğiniz ile ilgilenerek uyanık kalmasına, oyunlar oynamasına destek olabilirsiniz. Tüm gün yorgun düşen bebeğiniz geceleri hiç uyanmadan delik sizce uyuyabilecektir.
Bebeğiniz altının ıslanmasından hiç hoşlanmıyorsa özellikle çişi soğuduktan bir müddet sonra rahatsız olacak ve uyanacaktır. Bebeğinizin ağlayarak uyanmasını önlemek için genelde uyanmış olduğu saatin 10dk. Öncesine alarmınızı kurarak, bebeğiniz uyurken bezini değiştirerek, kesintisiz uyumasına yardımcı olabilirsiniz.