Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Geç Yaşta Hamile Kalanlara Müjde

Birçok kadın artık ileri yaşlarda anne olmayı tercih ediyor. Yaş ilerledikçe gebelikler riskli bir hal alarak fetal gelişimde anormallikle görülebiliyor.

Kromozom anormallikleri hariç, 35inden sonra gebe kalan anne adaylarının doğacak bebeklerinde doğum kusurlarının görülme oranı iyice düşürülmüştür. 35 yaşından sonra yapılan doğumlarda artık bebeklerde daha az beyin, böbrek ve karın kısmı kusurları görülüyor. Modern tıp ve teknoloji ile bu başarılmıştır.

Azami özen gösterilen gebelik sürecinde dikkatli ve titiz olmak ve sürekli kontrollere gitmek çok önemli. Kromozom anormallikleri Down sendromu ya da Trizomi gibi gelişimsel kusurlara neden olabiliyor. İleri yaşta anne olmak da bu kusurlara neden olabiliyor. Tekli doğumlarda (tek çocukta) genelde çok az doğum kusuru görülmüş ve 35 yaş ve sonrası gebeliklerde de bu oran azalmıştır.

35 yaş altı doğumlarda %2.4 oranında minör fetal bozukluklara rastlanmıştır. 35 yaşından küçük kadınlarda ise fetal anomalilik oranı %41 oranında azalır. Merkezi sinir sistemi bozukluları ise her yaşta gebelikte görülen doğum kusurudur. Kalp ve karın sorunları bebeklerde sık görülebilir ve annenin yaşına bağlı değildir. Genelde anne yaşına bağlı doğum kusurları Down sendromu gibi beyinsel gelişim sorunlarıdır.