Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikten Sonra Birçok Kadının Yaptığı Hatalar

Tıbbi sağlık kuruluşlarının yetersiz bilinçlendirmesi ve kadınların doğumdan sonra düştüğü hatalarla gebelik sonrası sağlık riske atılabiliyor.

Doktor ziyaretlerini önemsememek, gebelikte olduğu gibi doğumdan sonra da riskli. Gestasyonel diyabet gibi gebelik sağlık sorunları tehlikeli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu da gebeliği riske atmasa dahi doğumdan sonra bebeğiniz sağlıklı da olsa sizi etkileyecektir. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde düzenli muayene ve kontrole gidilmelidir.

Gebelikte hastalık yaşadıysanız bu ziyaretleri artırın. Yüksek tansiyon, diyabet ve kalp sorunları hamileliği etkilerken anne ve bebek sağlığını da riske atıyor. Gebelikte tedbirlerinizi alın ve erken tanı için düzenli doktorunuza gidin. Doğumdan sonra %50 oranında kadının düştüğü en büyük hata doktor kontrolünü aksatmak veya önemsememek.

Doğumdan sonra takriben 12 ay boyunca muayene olun. Komplikasyon oluşumu riskini önlersiniz kendi sağlığınızdan olmaz ve bebeğin düzgün gelişimini destekleyebilirsiniz. %61 oranında kadın doğumdan sonra 3 ayda bir sıklıkta kontrole giderken büyük kısmı hiç gitmiyor. Ayda bir gitmek şart. Hem kalp, tansiyon, şeker ve genel sağlık sorunları için hem anne sağlığı bebeği de etkilediği için hem cinsel sağlığınız için muayene şarttır.