Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Yüksek Kan Basıncı, Diyabet Ve Kalp Hastalığı Riskleri

Gebelikle birlikte kadınların hayatında birçok şey değişmeye başlar.

Yorgunluk, ruh hali değişimleri, cilt sorunları belli başlı göze çarpan değişimlerdir. Yüksek kan basıncı, diyabet ve kalp hastalıkları ise ciddi risklerdir. Uzun süreli etkileri olabilir. Gebelikte yüksek kan basıncı olarak bilinen preklampsi ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı gestasyonel diyabet bu süreçte karşılaşılan tehlikeli rahatsızlıklardır.

Her üç durumda da acil tedavi gereklidir. Bu hastalıklar gebelik sürecinde %31 oranında daha tehlikeli ve gelişme ihtimali yüksektir. Bebekler de anne karnında etkilenir. Bebekler düşük kilolu doğar, tam gelişemez, zamanından önce doğar, düşük riski oluşur, kalıcı rahatsızlıklarla doğabilirler. Ayrıca kadınlarda aşırı yağlanma görülür.

Gebelik boyunca gereken tüm sağlık testlerine ve taramalarına girilmelidir. Kalp hastalıklarına yol açabilen diyabet ve yüksek kan basıncı gibi sinyal veren belirtiler dikkate alınmalıdır. Hamile kalmadan önce sağlıklı ve ideal kiloya gelinmelidir. Hamilelik süresince iyi beslenmeye, fazla kilo almamaya ve egzersize önem verilmelidir. Kan şekeri ve kan basıncı seviyeleri sağlıklı olmalıdır. beslenme ve egzersiz kalbi tamamen etkiler.