Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Yatak İstirahati Nasıl Olmalı?

Her 5 hamileden 1’ine gebelik süresi boyunca yatak istirahati verilir.

Büyük bir zamanını yatarak dinlenerek geçirmesi gereken durumlarda bu istirahat verilir. Birkaç gün ila birkaç ay arasında süresi değişebilir. Sıkıcı ve rahatsız bir durum olsa da doktorunuz gebeliğin gidişatı için bunu önerdiyse uymalısınız. Amaç rahim ağzının kapalı kalıp baskı uygulamaktır. Bazı durumlarda daha gevşek koşullar söz konusudur.

Tuvalete kalkmanın dışında kendinize öğle yemeği hazırlamak için kalkıp yemek yapabilir bir müddet ayakta durup dolaşabilirsiniz. Sizin durumunuza bağlı olarak istirahat koşulları değişecektir. Yatak istirahati yıllardır çeşitli gebelik komplikasyonları için reçete edilir. Rahim zayıfsa, bebeğin zarar görme ve düşme tehlikesi varsa önerilir.

Özellikle çoklu gebeliklerde erken doğum riskini önler. Plasenta içinde bebeğin düzgün büyümesi sorun yaşanmaması adına bu önlem alınabilir. Hipertansiyon ve diyabet varsa bu durumlarda da dinlenmek gebelere çok iyi gelir. Sürekli yatmak sabit kalmak kan pıhtılaşması riskini taşır. Yer ve şekil değiştirmek arada dolaşmak iyi gelecektir. Ruh sağlığını da düşünmek gerekir. Biraz nefes almak ortam değiştirmek de yararlı olacaktır.