Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Yapılması Ve Yapılmaması Gereken Egzersizler

Hamilelikte egzersizler ve hareketler sert olmamalı. Ama sürekli kanepede uzanarak hareketsiz bir 9 ay da geçirilmemeli.

Gebelikte egzersiz yapmanın birçok faydası var. Başlamadan önce doktorunuzdan tıbbi izin alın. Aktif ve zinde iseniz başlayın. Akılda tutmanız gerekenler ise şunlar olacaktır.

Başlarken. Önceden bir spor hayatınız varsa egzersiz yapıyorsanız şimdi de yapın devam edin. Hafif ağırlıklar örneğin en fazla 2 şer kilo gibi, yüzme, hafif koşu gibi hızlı yürüyüş ve benzeri sporlar yapılabilir. Yavaş ve az setlerle başlayın ilerledikçe durumunuza göre artırın.

Sırt üstü yatmaktan kaçının. Çekirdek ve arka kaslara basınç uygulamak çok kötüdür. Çömelme, plaklar, yanlara doğru germeler gibi hareketler en iyisidir. Bebeğin hareketleri de kısıtlanmaz.

Düşük etkili kardiyo hareketleri yapın. Esneklik dikkat konsantre gerektirir. Eklemler ve hormonlar ile hareketleriniz yavaşlayacaktır. Buna göre de hafif kardiyo yapın. Düşük etkili aerobik , tempolu yürüyüş , bisiklet , yoga ya da yüzme seçin.

Suyu sevin. Bolca yüzün. Beslenmenizde ve aralarda bol su için.
Vücudunuzu dinleyin. Onun sinyallerine uyun sorun varsa durun bekleyin iptal edin.
Rahat ayakkabılar giyin. Karnınıza destek olacak geniş tabanlı ortopedik ayakkabılar giyin.

 

Egzersizde tekrar yapacaksanız yine durumunuza göre devam edin.
Kalp hızınızı kontrol altında tutun.