Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Uykusuzluk Bebeği Etkiler Mi?

Uykusuzluk, uyku sorunları veya az uyumak. Gebelikte bebeğiniz tüm bu sorunları algılayabilir.

Siz uyanıkken de bebeğiniz karnınızda uyur. Uyku ihtiyacı insanın en güçlü fizyolojik yöneticilerinden ve gereksinimlerinden biridir. Bebeğiniz de sizinle birlikte uyku ihtiyacını hisseder sizi algılar. Kas ve deri katmanlarının yanı sıra amniyon sıvısı ve kalp atışları ile sizi izler. Dış ses ve gürültü gibi etkenler bebeğinizi etkiler.

Uykusuzluk da tıpkı bir gürültü gibi zarar verebilir. Etrafında yapılan gürültünün veya hareketin anlamını bilemez, göremez anlayamaz. Bu yüzden mümkün olduğu kadar sakin ortamlarda bulunup yeterince uykunuzu alın. Herhangi ters bir durumda tekme ve yumruk atabilir ve size bu şekilde sinyal gönderir.

Uyku eksikliği işlev yeteneğinizi etkiler. Bebeğin sağlığı risk altına girer. Yorgunluk ve uykusuzluk beraberinde gebelik sorunlarını getirir. Bebeğinizi kaybetmeye kadar varabilir.

Hamileliğin son ayında özellikle daha çok uykunuzu gelmeli ve uyumalısınız. Uyku eksikliği bu dönemde risklidir. Doğum şekliniz sezaryene geçebilir veya sorunlar yaşayabilirsiniz. Son 3 ayda sağlıklı ve uzun bir şekilde uyuyun. Böylece kolay bir doğum olacak ve bebek sağlıklı doğacaktır.