Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Seksin Püf Noktaları

Tebrikler hamilesiniz! Peki bu durum cinsel yaşamınızı nasıl etkileyecek?

Gelecek 9 ay boyunca her bakımdan değişecek ve büyüyeceksiniz. Yaşamınızda değişimler yapmak zorunda kalacaksınız. Fiziksel ve ruhsal anlamda genişleyecek ve değişeceksiniz. Sigara ve alkol almayacak, stresten ve işlerden uzaklaşacak ve çok daha sağlıklı besleneceksiniz. Araştırmalara göre birçok kadın yani çoğunluk, gebelikte seksi yaşamak istiyor. Ve yaşamalı da.

Güvenli ve tatmin edici bu fiziksel doyum gebeliğin büyük bir bölümünde isteniyor. Birçok kadın gebeliğin sadece son 3 ayında seksten kaçınmak gerektiğini düşünse de bu yanlıştır. Her döneminde seks yaşanabilir. %80 oranında hamile kadın anketlere göre gebeliklerinin son 3 ayında da seks yapıyor. Doğum haftası olan son birkaç haftada da %40 oranında seks yapan kadın tespit edilmiştir.

Bebeğe zarar vermek ya da erken doğum, düşük, vs den korkan kadınlar genelde son dönemlerde seksten kaçınıyor. Son 3 ayda klitoris hassaslığını yitiriyor ve kadınlar orgazm olmakta güçlük çekebiliyor. Vajinal rahatsızlıklar görülebiliyor. 29-36 haftalar arası seks erken doğum ve bebeğe zarar verme riskini taşıyor. Doktorunuza danışarak cinsel yaşamınızı yönlendirebilirsiniz.