Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Kafein Tüketimi

Hamilelikte kahve, çay, kola, çikolata ve benzeri kafein içeren gıdalardan uzak durmak mı gerekiyor?

Yıllardır çelişkili açıklamalar yapılıyor ve bu durum kesin olarak kanıtlanamadı. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre hiçbir şekilde kafein kullanmayan gebelere göre, günde birkaç fincan ve daha fazla miktarda kafein tüketen gebelerde ölü doğum riski 2 kat daha fazladır. Anne karnında bebeğin ölmesi acı verici bir durumdur ve yüksek miktarda kafein tüketiminde risk artar.

Kalp atışı ve solunum hızını da etkileyen bu durum risklidir. Ilımlı miktarda kafein tüketiminde ise erken doğum, düşük, ölü doğum riskleri görülmemiştir. Aşırıya kaçılmadan 1 bardak kadar çay veya kahve tüketilebilir. Fakat kafein tüketimi, gebelikte diyabet, hipertansiyon ve rahim delinmesi risklerini taşıyor. Gergin, huzursuz ve uykusuz hissedebilirsiniz.

Kafeine düşkün değilseniz ve gebeliğinizi önemsiyorsanız  kafein tüketmeyin. Vücudun toparlanması hastalıklarda iyileşmesi kafeinle zorlaşır. Kan sorunları yaşanır. Demir emilimini de önler. Bebeğin yeterince gelişmesi ve beslenmesini önler. Özellikle kakao ve kahve oranı yüksek kafeinlerden uzak durun. Sütlü sade kahve az miktarda alınabilir. Sabah bulantısı, baş ağrısı, sinirlilik ve uyuşukluk yapar. Uykunuzu kaçırır ve diğer sorunlara yol açabilir.