Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Kaçınılması Gereken Egzersizler

Hamileyken daha iyi bir uyku, dayanıklılık, güç, enerji, daha iyi beslenme ve hafif bir ruh hali gerekir.

Egzersiz gebelikte önerilir fakat yapılmaması gereken hareket ve aktiviteler de vardır. Yürüyüş ve yüzmek hafif tempoda çok sağlıklıdır. Güvende olmak anne ve bebeği korumak için bunları bilin.

Eski dönem rutininizi devam ettiremezsiniz. Örneğin kilo verme amaçlı egzersizden kaçının. 25-30 kilodan fazla almayın fakat kilo vermek için asla gebeyken egzersiz yapmayın.

Duygusal ve fiziksel olarak sizi zorlar. Sağlıklı bir beslenme planı uygulayın. Spora başvurmak salona takım sporlarına yazılmak yanlıştır. Futbol, basketbol gibi kıran kırana sporlar tehlikelidir.

Kayak ve binicilik çok risklidir düşme yaralanma düşük yapma gibi birçok riski vardır. Sabit pedal çevirebilir evde bisiklete binebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan performans sporları yapılabilir.

Rahme kan akışını azaltan nefes kesen yorucu şeyler dışında tabii. Zıplamalı sarsıcı hareketlerden kaçının. Çok fazla sıcaklık olmamalı. Güneş altında spor yasak.

Birkaç dakika sırtüstü yatıp dinlenin. Yüksek alanlarda spor yapmayın. Dalış yapmayın, yoga yapın, egzersiz süresini ve yoğunluğunu azaltın, masaj yaptırın bu kan dolaşımını destekler, hafif ağırlıklar kullanın ve etkilerini görün.