Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Hemoroid Sorununun Sebepleri Ve Çareleri

Hemoroid veya basur sorunu gebelik döneminde çok daha zordur. Anüs ve rektumda ağrı ve rahatsızlık vardır.

Damarlar şişer ve güçlük çekilir. Gebelikte basur etkilerini azaltmak için yöntemler şunlardır. İlgili bölgeyi ılık su ile ıslatın. Küveti sıcağa yakın ılık suyla doldurup bir süre bekleyin ve gevşeyin.

Pamuklu pedleri ıslatıp anal bölgeye yerleştirin ve sıkça pedleri değiştirin. Reçetesiz olarak alınan bu basur pedleri eczanelerde mevcuttur. Şişmeyi rahatlatmak için buz uygulaması yapılabilir.

Anüs kısmına buz paketleri koyup soğuk kompres yapın. Anal bölgeyi temiz tutun. Hijyene önem vermek hastalıkta önemlidir. Önceden ıslatılmış kuru mendil ve tuvalet kağıdı ile makat bölgenizi temiz tutun.

İlaçlı, parfümlü veya alkollü temizlik ürünleri kullanmayın. Uzun süre oturmayın, sabit durmayın çok ayakta da kalmayın. Anüs ve rektum damarları bu şekilde baskı görür.

Oturma zamanlarında sıkça mola verip dolaşın. Doktorunuzdan gebeliğe uygun bir hemoroid ilacı veya kremi tavsiyesi alın. Bol lifli gıda tüketin, bol sıvı tüketin, günlük fiziksel aktivitenizi artırın, doktora gidin gereken tedaviyi uygulayın.