Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Grip Olmanın Anne Ve Bebek Üzerindeki Etkileri

Gebelik döneminde kadınların bağışıklık sistemleri çok daha hassas ve korunmasızdır.

Zayıf düşen bünyeleri kolayca grip gibi viral hastalıklara yakalanabilir. Son dönemlerde salgın halinde yayılan grip vakaları da gebeleri bir hayli korkutuyor. Kadın doğum uzmanları anne adaylarını uyarıyor. Enfeksiyon ve komplikasyonlar açısından kendinize çok daha fazla özen göstermelisiniz. Hastalık riski olan ortamlarda bulunmamalı bu kişilerle temas etmemelisiniz.

Kapalı ortamlarda çok fazla kalınmamalıdır. Bulunulan ortamların çok iyi havalandırılmış olması gerekmektedir. Bilinen grip belirtileriniz hamilelikte ortaya çıkarsa hemen bir doktora gitmelisiniz. Gebelikte grip olmak eğer ileri seviyelere giderse zatürreye dönebilir. Bu da çok korkulan anne ve bebek ölümlerine sebep olabilir. Hafif ilaçlar verilebilir, beslenmeye dikkat edilir, bol su içilir.

İstirahat etmek ve beklemek gerekir. Birkaç gün düzelme görülmez ve ateş de yükselirse hemen doktora gidilmelidir. Sağlıklı beslenmeli, çok fazla temas halinde olmamalı ve temiz hava almalısınız. Hamilelikte istenmeyen durumları önlemek ve sağlıklı bir 8 ay geçirip bebeğinizi kucağınıza almak istiyorsanız bu önerilere kulak verin.