Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Görülen Sırt Ağrılarına Çözümler

Bebek tekmelediği zaman heyecanlanır ve sevinirsiniz. Ama kronik sırt ağrıları hamileliği zorlaştıran durumlardan biridir.

Bağların gevşemesi, hormonlar, kilo artışı, ağırlık merkezinin değişimi gibi nedenlerle beşinci aydan itibaren görülmeye başlanan sırt ağrıları önlenebilir mi? Sırt omurlarının sıkışması bebeğin ağırlığı ve gebeliğin ilerleyişi kadınları zorlar işte sırt ağrılarına çareler.

 

Sırt karın göbek destek bantları piyasada mevcut onları takıp kullanabilir sırt ağrılarını azaltabilirsiniz. Doğru ayakkabıyı giyip destekleyici ortopedik spor ayakkabısını yürürken tercih edebilirsiniz. Kemer destekli ve tabanı rahat düz ayakkabıları giyin. Uykunuza dikkat edin daha fazla uyuyun ve dinlenin. Sırt kaslarınız rahatlar.

Kulaktan akupunktur uygulatmak da sırt ağrılarına iyi geliyor. Fizyoterapistlerin bir önerisi de sıcak-soğuk terapisidir. Akut bel ağrısı ve şişkinlik için buz uygulayın. 15 dk boyunca buzla dolu havluya sarının. Isıyı ise dolaşımı artırıp ağrıları azaltmak için 15 dk ağrılı bölgeye sıcak uygulayın.

Asansör, yürüyen merdiven gibi taşıyıcılardan yardım alın. Ağrınız varsa merdiven çıkmayın çok yürümeyin. Hamile masajları da uygun olabilir. Hafif egzersizler ile sırt ağrılarınızı dindirin. Fizik tedavi ve dinlendirme masaj ve egzersizleri ağrılara birebirdir.