Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Görülen Şeker Hastalığının Ayrıntıları

Hamilelikte yaşanan diyabet yani gestasyonel diyabet nedir, nedenleri ve çareleri nelerdir?

Pankreas hücreleri gebelikten önce yeterli seviyede insülin salgılıyorken, gebeliğin 24 – 28. haftalarında yeterli insülini salgılayamayabilir ve anne adayı daha önce diyabet tanısı almamış olmasına rağmen kan şekeri yüksekliği yaşayabilir.Bu durum gestasyonel diyabet olarak tanımlanır ve çoğunlukla gebeliğin bitiminde sonlanır. Ailede diyabet hikâyesi bulunan, 30 yaş üzeri ve aşırı kilolu olan gebeler gestasyonel diyabet riskini taşırlar.

 

 

Gestasyonel diyabet tarama testi,hamileliğin 24. haftasından sonra iki aşamalı bir test kullanılarak yapılır. İlk aşamada 50 gramlık glukoz ön tarama testi uygulanır. Sonuçların yüksek bulunması ve kan şekeri yüksekliğinin beslenme tedavisiyle kontrol altına alınamaması durumunda, 75 gramglukozlu oral glukoz tolerans testi uygulanır. Bu test sonucunun da yüksek çıkması durumunda insülin kullanımı gündeme gelir.

 

 

Gestasyonel diyabet tanısı alan kişilerde kan şekeri kontrolü beslenme tedavisi ile sağlanabiliyorsa, tedaviye beraberindeuyum kontrolleri uygulanarak devam edilir.Kan şekeri değişken olup kontrol sağlanamayan diyabetik bireylerde ise hemen insülin tedavisine başlanır. Bebek bekleyen bireylerin kesinlikle ağız yoluyla alınanantidiyabetik ilaçlar kullanmaması gerekir. Hamilelik süresince alınan toplam kilonun da,  bireysel ayrıcalıklar da göz önünde bulundurularak 10-13 kiloyu aşmaması gereklidir.

 

 

Gebelikte annede kan şekeri yüksekliği yaşanması sonucu, bebek anne karnında hiperglisemiye maruz kalır. Bunun sonucunda insülin salgılamaya başlar ve bu durum doğumdan sonra da devam eder. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde en sık görülen metabolik bozukluk kan şekerinde düşüklüktür. Doğum gerçekleştiğinde bebeğin kan şekerinin ölçülerek en az iki hafta süreyle kan şekerinin takibi yapılmalıdır ve bu süreçte hipoglisemiler saptanarak tedavi edilmelidir.