Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Görülen Genital Siğiller: Hiv Alarmı

Hıv virüsü normalde tehlikeliyken gebelikte görüleni daha ciddi bir durumdur.

Bu dönemde HIV ve AIDS bulaşması önlenebilir mi, gebelikte cinsel hastalıklar ne gibi sonuçlar getirir? Pap smear test ve taramalarında teşhis edilen genital siğiller ve sonucunda HIV enfeksiyonu gebeliği tehlikeye atabilir. HIV aşısı potansiyel tehlike riskini önleyecektir. Genital siğiller için birçok tedavi seçeneğiniz var.

Vajina yüzeyinde ve görünen cilt yüzeyinde ise tedavisi daha kolaydır. Sigara içen ve bağışıklığı zayıf olan kadınlarda tedavisi daha zordur. Tedavi doğumdan sonra yapılmalıdır. Topikal ila ve kremler harici olarak uygulanabilir. Haftalık düzenli olarak cilt tedavileri uygulanır. Evde kullanılacak ilaçlar da verilir.

Kriyoterapi ve lazer tedavisi de duruma göre uygulanabilir. Nitröz oksit veya karbon dioksit kullanılarak Kriyoterapi ile siğiller izole edilir. Hamilelikte bu iki yöntem ve topikal kremle cilt temizleme seçenekleri uygun görülür. Bebek için toksik olabileceğinden doğumdan sonra olması daha uygundur. Podofillin reçine tedavisi bebeğe zarar verebilir. Uzun süredir bu sorunu çeken ve HIV’in bebeği tehdit ettiği vakalarda hemen tedaviye başlanmalıdır.