Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Görülebilen Olası Endişeli Durumlar

Kendinizi bebeğinizin sağlıklı doğacağına ayarlıyorsunuz ve beklenmedik bir anda düşük ya da gebelik sorunu yaşayabiliyorsunuz.

Gebelikte sıkça yaşanan endişeler nelerdir, önlem almanın incelikleri ve çareleri nelerdir? Yediğiniz her şeyden şüphe duymaya başlarsınız. Çiğ şeyler yemez dışarıdan bir şey almaz ve beslenmeye azami özen gösterirsiniz. Gebelik riskleri bebeğin düşmesine de neden olduğundan annelerin baş kaygısıdır. %75 oranda düşük riski vardır. 35 yaş üzerindeki kadınlarda risk artar.  Kromozom anormallikleri gebenin sağlık durumu yaşı gibi koşullar etkiler. %74 oranında stres etkilidir. Trafik iş durumları geç kalma eşle olan ilişkiler sosyal ilişkiler derken stres gebeliği olumsuz etkiler.

Bu da büyük bir endişedir. Derin nefes ve dinlenmeyle rahatlamak gerekir. %71 oranında erken doğum riski ve endişesi vardır. Bebekler tam gelişmeden doğar ve hastalık kapabilir. Birkaç aya kadar kuvezde kalabilir. %70 oranında doğum sancıları anne adaylarının büyük korkularındandır. Doğum sancısı hemen hemen her gebelikte olasıdır. %60 oranında emzirme kaygısı, %59 oranında gebelik ve bebek ağırlığı endişesi, %57 oranında ağır kaldırma, %55 oranında hastaneye zamanında yetişebilme endişesi gebelikte söz konusudur.