Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Fazla Kilolu Olmanın Sonuçları

Gebelikten önce ve gebelik sırasında obezite sorunu çok önemli. Gebeliğin seyrini tamamen değiştirebiliyor.

Obezite, vücutta yağ hücre kütlesi ve hacminin artmasına bağlı olarak yağ dokusunun aşırı gelişmesi sonucu ortaya çıkan bir metabolizma hastalığıdır. Harcanan ve alınan enerji arasındaki dengesizlikten, genetik yapıdan, sahip olunan hastalıklardan veya kullanılan ilaçlardan kaynaklanır.

 

Normal hayatımızda obezite başlı başına sorun yaşatabilirken üzerine birde hamilelik eklendiğinde komplikasyonlar daha da tehlikeli olabilmekte.

 

Hamilelik sürecindeki risk faktörleri eğer obezite de varsa 4 kat daha artmaktadır. Hatta BKI(beden kitle indeksi) değeri 35 üzeri ise risk 6-7 kat daha artıyor.

 

Peki obezitenin hamilelik sürecinde ne gibi yan etkileri olmakta;

 

*Obez hamilelerin düşük yapma riski normal hamilelere göre daha fazla, hatta bu durum anne ölümlerini dahi etkileyebilmektedir.

 

*Obezite, hamilelerin kan basıncını 10 kat artırabilmekte. Kan basıncının artması hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemekte.

 

*Oluşabilecek birçok komplikasyonun yanı sıra gestasyonel diyabet riskini artırmakta ve erken doğumu tetiklemektedir.

 

*Obez annelerin bebekleri yüksek kilolu doğabilmektedir.

 

*Bebeklerde doğumsal anomaliler, nöral tüp defekti riski de artmaktadır.

 

*Solunum problemleri, uyku apnesi, hipoksi de obez hamilelerde görülebilmekte ve bu durum da bebekte gelişim geriliğine dahi neden olabilmektedir.

 

*Obezite, hamile kalmayı da zorlaştıran bir hastalıktır. Hamilelik için gerekli olan hormonlar yağ dokusu tarafından emilip görevlerini yeteri kadar yapamamaktalar. Kilo kaybı hormonları da dengelediği için hamile kalma şansını da artırmaktadır.

 

Hamile kalmayı düşünenlerin öncesinde ideal kilolarında olmaları hem kendi sağlıkları, hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın