Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Düşük Cenin Boyutları Kalp Hastalığına İşaret Olabilir

Anne karnında daha az gelişen boy ve kilo olarak ufak kalan ceninler, doğduktan sonra ileride kalp hastalığı riskini taşıyor olabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayındaki gelişim çok önemlidir ve izlenmelidir. Boyutlarda beklenen gelişme görülmezse bu riski bebeğiniz taşıyor olabilir. Bebek gelişimi ilk 3 ayda kardiyovasküler ve metabolik organların oluşmasıyla ilerler. Bu sürede fetusun büyüme durumu annenin yaşı, etnik kökeni, kan basıncı gibi faktörlere de bağlıdır. Sağlık sorunları bu büyümeye bakılarak tespit edilebilir. Zayıf doğan ve kalp hastalığı olan bebekler anne karnında ilk 3 ay yeterince gelişememiş demektir.

Daha da kötüsü kalp hastalıkları ileri yaşlarda kendini gösterebilir. Vücut kitle endeksi, vücut yağ oranı, kan basıncı, kolesterol ve insülin düzeyleri bebekleri direkt etkiliyor. Düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi sonuçları da var. İlk 3 aylık dönemde kontroller aksatılmamalı bir sorun varsa önceden bilinmelidir. Fetal boyut ile gebeliğin ilerleyişi paralel giderken, bebekte kalp ve diğer ciddi sorunlar olmaması için ilk 3 ayda bakım ve kontrol çok önemli.