Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Doğum Öncesi Karşılaşılan Komplikasyonlar

Hamileliğin erken dönemlerde bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Hemen doktorunuza gitmeniz önerilir. Bu komplikasyonlar şunlardır:

Vajinal kanama,
Yüz ve parmak şişmesi,
Şiddetli ve sürekli baş ağrısı,
Bulanık görme,
Karın ağrısı ve ağır kusma,
Üşüme ya da ateş,
İdrar sırasında ağrı ve yanma,
Vajinal sıvı sızıntısı,
Eklem şişmesi.

Hızlı bir şekilde belirtileri tanımak ve derhal acil tıbbi müdahaleye başvurmak gerekir. İlk 3 aylık dönemde, erken doğum, çocuk düşürme, aşırı kusma, ektopik ve mol gebelik durumları görülebilir.

Erken gebelik dönemlerinde en sık düşük vakaları görülür. %15 oranında düşük yapma riski her doğumda vardır. İlk 3 aylık dönemde bu risk en fazladır. Genetik kromozomsal durumlardan dolayı oluşabilir. Düşük belirtileri, aşırı kanama, kramp ve doku geçişidir. Testlerin ardından uygun görülürse çocuk alınır.

Aşırı bulantı ve kusma durumlarında çoğu kez durum geçicidir. Fakat hastalıksa, 300 gebeden 1’inde görülür. Anne ve bebek için, susuzluk, yetersiz beslenme sebepleri olabilir. Sürekli bayılma yaşanır. Yüksek östrojen ve hormon salgılanmasıyla da ilgilidir. İlk gebeliklerde ve çoklu doğumlarda sıkça görülebilir. Durum ciddiyse hemen doktora gidilmelidir. Dinlenme, beslenme desteği, yeterince su içme belirtileri hafifletir.

 

Ektopik yani dış gebelik, rahim dışında fallop tüplerinde gerçekleşir. Tüp patlar kanama yaparsa kendini belli eder. İlaç, iğne ya da cerrahi müdahale ile giderilir. Aşırı kanama durumlarında yanlış veya hatalı gebelik durumlarında hastaya oksitosin verilir kana giderilip işlem yapılır.