Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Beslenmenin Yeri Ve Önemi

Gebelik, bir bayanın yaşamı boyunca başına gelen en önemli ve özel dönemlerden bir tanesidir. Dolayısıyla bu özel dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli ve kritik konulardan biride hiç şüphesiz ki beslenmedir. Bir bebeğin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde dünyaya gelmesinin en önemli koşulu annenin gebelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmesinden geçmektedir. Zira bir bebeğin tüm hatlarıyla gelişim süreci anne karnında başlamaktadır.

Anne Bilinçli Olmalı
Bu konuda anne mümkün olduğu kadar bilinçli olmalı, gerekirse bir uzmandan yardım almalıdır.

Gebelikte Alınması Gereken İdeal Kilo
Uygun kilo ağırlığına sahip ve sağlıklı bir kadının gebelik süreci boyunca alması gereken ideal kilo oranı 9 ila 12 kg aralığında olmalıdır. Gebe, bu oranın altında veya üstünde ise sağlıklı beslenemiyor anlamına gelmektedir.
Su İçmek Çok Önemli
Dengeli ve yeterli beslenmenin bir parçası olan su, gebelik döneminde de hem anneye hem de bebeğe çok büyük getiri sağlamaktadır. Hamile bir kadının günde ortalama 2 ila 2,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Günlük su tüketimi ne gerçekleştiren gebeler, diğer gebe kadınlara oranla ishal, kabızlık problemi daha çok az yaşamakta, bu dönemde yaşanma ihtimali yüksek olan idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara daha az maruz kalmaktadırlar.