Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelikte Antidepresan Kullanımı Otizme Sebep Değil Mi?

Hamileyken antidepresan ilaç kullanmak anne karnındaki bebekte otizm riskini geliştirir mi?

Yeni bir araştırmaya göre, gebelikte alınan bu ilacın bebekte otizme neden olmasıyla ilgili bir bağlantı bulunamamıştır. Danimarka’da 10 yıldan uzun süredir yapılan bu araştırmada gebelik sürecinde anneler izlenmiş ve bebekler incelenmiştir.

Hamilelik sırasında değil fakat hamile kalmadan önce alınan antidepresan ilaçlar ileride oluşacak gebelikte otizm riski taşıyabiliyor yalnız bu da çok küçük bir risk oranına sahip.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri antidepresanların yaygın bir türüdür. En sık alınanlar, esitalopramın (Lexapro ) fluoksetin (Prozac ) , sitalopram ( Celexa ) , sitalopram ( Cipramil ) , fluvoksamin ( Luvox ) , paroksetin ( Paxil ) ve sertralin (Zoloft ) depresyon ilaçlarıdır.

Hamilelikte bu ilaçları alan kadınların çocuklarında 100 binde 52 otizm vakası görülmüştür. Hamilelikten önce antidepresan kullananların çocuklarında ise bu düşük oran biraz daha yüksek çıkmıştır.

Spektrum bozuklukları gelişimsel zekasal gelişim bozuklukları ve otizm gibi sorunlar gebelikte alınan bazı ilaçlardan kaynaklanabiliyor.